Zdaleka nejvíc politické moci v zemi dnes drží muž, který současně extrémně vydělává na státních dotacích. Stamiliony, miliardy. Není to samozřejmě žádná novinka. Andrej Babiš je v konfliktu zájmů minimálně od nástupu na ministerstvo financí v lednu 2014. Ale to, že se pevně usadil v křesle předsedy vlády a klíčová místa obsadil lidmi, kteří jsou buď jeho loutkami, nebo mají zájmy shodné s prioritami Babišova Agrofertu, vážnost problému, na nějž jako by si veřejnost už odevzdaně zvykla, násobí.

Premiérovi právníci u formulace "Babišova Agrofertu" jistě zpozorněli. Jenže je nutné věci nazývat pravými jmény. Že Babiš formálně vyhověl pozměněnému zákonu o střetu zájmů a uklidil svá média (jako člen vlády je vlastnit nesmí) a všechny podniky přijímající státní dotace (pro ně platí totéž) do dvou svěřenských fondů, na podstatě věci nic nezměnilo. Babiš sice o Agrofertu mluví jako o "své bývalé firmě", ale miliardářem kvůli tomu být nepřestal. Každá dotace, kterou inkasuje Agrofert, která pomáhá jeho firmám, jde v důsledku do premiérovy kapsy. Kdyby Babiš z vlády odešel, může holdingu znovu přímo šéfovat. To by vlastně mohl i v případě, kdyby spolu se stranami ochotnými miliardářovi pomoci zrušil pár ustanovení zákona o střetu zájmů. Ale proč by to dělal, když ho vlastně nijak neomezuje.

Že takový bezzubý zákon vůbec vznikl, je důsledkem patové situace po volbách 2013. Vítězná ČSSD si neuměla představit jinou vládu než s Babišem. Navíc byli všichni ohromeni výší miliardářova majetku i jeho náhle získaným mediálním impériem, takže skutečné oddělení ve stylu amerických "blind trustů" vlastně nikdo vážně nenavrhoval. Proč?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak se stalo, že "tradiční politici" Babišovi tak naivně nahráli, a jakým způsobem by premiér mohl veřejnost přesvědčit, že o řepku v naftě a pořádné dotace pro největší latifundisty bojuje čistě z lásky k Česku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru