Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví, říkal římský filozof Seneca. Teoreticky není problém s ním souhlasit, ale když vám to, co pociťujete jako hrubou nespravedlnost, vtrhne do života, je věru těžké zachovat stoický klid. A tak se nelze divit obyvatelům bytů po zkrachovalém H-Systemu, že chtějí po aktuálním rozsudku, který jim přikázal byty do měsíce vyklidit, stavět barikády.

Vždyť posuďte: Dáte někomu peníze na stavbu bytu, dotyčný vás podvede, byty nedodá, celý podnik úspěšně vytuneluje. Vy nadáváte, pláčete, zoufáte si. Pak se ale otřepete, investujete další vlastní peníze a byty dostavíte. A patnáct let v nich bydlíte. No a pak bác: Přijde rozsudek − musíte ven, byty se mají prodat a posloužit na vypořádání všech věřitelů vytunelované firmy. Tohle by s klidem asi neunesl ani Seneca.

Ne, nelze pochybovat, že Nejvyšší soud rozhodoval v kauze bytového družstva Svatopluk podle práva. Soudce Josef Krčmář obtížné rozhodování připodobnil k hledání "nejlepší z nejhorších variant". Jenže našel ji opravdu? O tom lze úspěšně pochybovat. Spíš by se dalo říci, že při hledání zabloudil.

Rozsudek je v takovém rozporu s přirozeným smyslem pro spravedlnost, že nad ním zůstává rozum stát. Nebylo to navíc tak, že se podle práva nedalo rozhodnout jinak. Nižší soudy přece původně rozhodly ve prospěch šedesáti nájemníků, nikoli proti nim.

A laicky vzato: Když je možné rozhodnout tak i tak, měl by přece hrát roli i cit pro přirozenou spravedlnost!

Díváme-li se na lidi, kteří mají nyní do měsíce vypadnout na ulici, jeden si až vzpomene na citát připisovaný britskému soudci Williamu Murraymu:

"Má-li být toto spravedlnost, půjdu domů a spálím své právnické knihy."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru