Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví, říkal římský filozof Seneca. Teoreticky není problém s ním souhlasit, ale když vám to, co pociťujete jako hrubou nespravedlnost, vtrhne do života, je věru těžké zachovat stoický klid. A tak se nelze divit obyvatelům bytů po zkrachovalém H-Systemu, že chtějí po aktuálním rozsudku, který jim přikázal byty do měsíce vyklidit, stavět barikády.

Vždyť posuďte: Dáte někomu peníze na stavbu bytu, dotyčný vás podvede, byty nedodá, celý podnik úspěšně vytuneluje. Vy nadáváte, pláčete, zoufáte si. Pak se ale otřepete, investujete další vlastní peníze a byty dostavíte. A patnáct let v nich bydlíte. No a pak bác: Přijde rozsudek − musíte ven, byty se mají prodat a posloužit na vypořádání všech věřitelů vytunelované firmy. Tohle by s klidem asi neunesl ani Seneca.

Ne, nelze pochybovat, že Nejvyšší soud rozhodoval v kauze bytového družstva Svatopluk podle práva. Soudce Josef Krčmář obtížné rozhodování připodobnil k hledání "nejlepší z nejhorších variant". Jenže našel ji opravdu? O tom lze úspěšně pochybovat. Spíš by se dalo říci, že při hledání zabloudil.

Rozsudek je v takovém rozporu s přirozeným smyslem pro spravedlnost, že nad ním zůstává rozum stát. Nebylo to navíc tak, že se podle práva nedalo rozhodnout jinak. Nižší soudy přece původně rozhodly ve prospěch šedesáti nájemníků, nikoli proti nim.

A laicky vzato: Když je možné rozhodnout tak i tak, měl by přece hrát roli i cit pro přirozenou spravedlnost!

Díváme-li se na lidi, kteří mají nyní do měsíce vypadnout na ulici, jeden si až vzpomene na citát připisovaný britskému soudci Williamu Murraymu:

"Má-li být toto spravedlnost, půjdu domů a spálím své právnické knihy."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru