Představme si, že by obce a města dostaly zákonnou možnost vyhlásit na svém území zóny bez úložišť jaderného odpadu. Nejspíš okamžitě by tak učinilo sedm lokalit, které si už k tomuto účelu vyhlédla vláda. Pak by se preventivně přidaly další obce v dalších koutech republiky a před komunálními volbami by už bylo Česko jednou velkou zónou. Pro jistotu i včetně centra Prahy. A "moudrý" stát by si mohl odpad z Dukovan a Temelína opět strčit leda tak za klobouk.

Absurdní scénář? Jenže podobná epidemie už v Česku řádí. A dokonce v ní místo hlubinných úložišť vyhořelého jaderného paliva figurují sociálně slabí lidé.

Valem totiž přibývá takzvaných bezdoplatkových zón, jimiž obce a města mohou od loňského června bojovat proti obchodníkům s chudobou. Čili proti zneužívání státního doplatku na bydlení a proti spekulantům provozujícím ubytovny pro chudé a vyloučené, kde stojí špinavá špeluňka tolik, co nájem v luxusním bytě na pražských Vinohradech.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru