Když naši předkové slezli ze stromů a rozšířili svůj perimetr prostoru k hledání potravy, rozjeli řetězovou reakci. Právě ta z nás udělala tvory, kterými jsme dnes. Tvory, pro něž platí hypotéza nesouladu říkající, že některé zvyklosti z minulosti jsou ve stávajícím prostředí na překážku. Jednou z nejmocnějších je hluboko zakořeněná touha po pohodlí a kaloriích, které bývaly vzácné.

Tato touha vytváří podhoubí pro rozmach cukrovky. Konzumace průmyslově vyrobených potravin, obliba slazených nápojů a nedostatečná fyzická aktivita jsou pouhou její příčinou a důsledkem lidské pohodlnosti. Investorům se tak nabízí smutný paradox − vsadit na "lidskou přirozenost".

Nástrojem mohou být akcie výrobců léků proti cukrovce. V jejich případě je tématem pokračující snaha vylepšit neinzulinové léky stimulující sekreci inzulinu slinivkou břišní. Pozornost poutají snahy firmy Novo Nordisk vytvořit orální formu hormonu, který by nahradil formu injekční. S ohledem na příznivé účinky na hmotnost a kardiovaskulární zdraví pacienta by užití v léčbě mohlo stoupat.  

Fakta hrající proti takovéto investici? Tlak na ceny od levnějších forem léčby, přísnější regulace či obroda "lidské přirozenosti", tedy snaha o zdravý životní styl. Tento poslední aspekt má bohužel nejmenší vliv.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru