Když naši předkové slezli ze stromů a rozšířili svůj perimetr prostoru k hledání potravy, rozjeli řetězovou reakci. Právě ta z nás udělala tvory, kterými jsme dnes. Tvory, pro něž platí hypotéza nesouladu říkající, že některé zvyklosti z minulosti jsou ve stávajícím prostředí na překážku. Jednou z nejmocnějších je hluboko zakořeněná touha po pohodlí a kaloriích, které bývaly vzácné.

Tato touha vytváří podhoubí pro rozmach cukrovky. Konzumace průmyslově vyrobených potravin, obliba slazených nápojů a nedostatečná fyzická aktivita jsou pouhou její příčinou a důsledkem lidské pohodlnosti. Investorům se tak nabízí smutný paradox − vsadit na "lidskou přirozenost".

Nástrojem mohou být akcie výrobců léků proti cukrovce. V jejich případě je tématem pokračující snaha vylepšit neinzulinové léky stimulující sekreci inzulinu slinivkou břišní. Pozornost poutají snahy firmy Novo Nordisk vytvořit orální formu hormonu, který by nahradil formu injekční. S ohledem na příznivé účinky na hmotnost a kardiovaskulární zdraví pacienta by užití v léčbě mohlo stoupat.  

Fakta hrající proti takovéto investici? Tlak na ceny od levnějších forem léčby, přísnější regulace či obroda "lidské přirozenosti", tedy snaha o zdravý životní styl. Tento poslední aspekt má bohužel nejmenší vliv.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru