V loňském roce na sebe Kladno strhlo pozornost způsobem, jakým se rozhodlo bojovat s obchodníky s chudobou a přistěhováváním problémových obyvatel. Jako první město v Česku se celé prohlásilo za oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Znamená to, že lidé, kteří se tam přistěhují, nedostanou žádný doplatek na bydlení. Taková ghetta podle Úřadu práce ČR zavedla další třicítka obcí, ačkoliv k tomu žádná z nich nepřistoupila v takovém měřítku jako středočeské město. Řešení používají jen ve vymezených oblastech.

Přidávají se k nim další. V řadě měst začne opatření platit v následujících týdnech. Uvažují o tom radnice, které se Kladnem inspirovaly, včetně první části Prahy.

"Osvědčilo se to výborně," prohlašuje kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), podle kterého ve městě klesla kriminalita. Lidé se podle něj chovají slušněji, neboť vědí, co by je v případě vystěhování čekalo. Nejen každý, kdo se do oblasti přistěhuje, ale i ten, kdo uvnitř ní změní bydliště, přijde o doplatek na bydlení. Bez něj jen těžko uhradí nájem. Podnikatelé, kteří ubytování nabízejí, vědí, že jejich klienti jinde bydlení neseženou. Nastaví proto vyšší cenu, protože stát na ni sociálně slabým doplácí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.