Když jde o státní finance, není na sebe současná vláda vůbec přísná. Naopak, ulevuje si, kde může. Začíná to hned v programovém prohlášení, kde se dočteme, že kabinet bude "dlouhodobě stabilizovat státní dluh ve vztahu k HDP a udrží ho na nízké úrovni". Na první pohled hezké předsevzetí. Co ale znamená v realitě?

Pokud neumíme číst v budoucnosti, tak vlastně nic. Nikdo netuší, zda v dohledné době nepřijde recese, která ze záměru konsolidovat státní finance udělá jen zbožné přání. Když udeří krize, příjmy státu se automaticky prudce sníží, tomu nezabrání ani největší kouzelník v křesle ministra. Mechanismus je až příliš jednoduchý: firmy přestanou vydělávat, ve snaze snížit své náklady spustí propouštění, příjmy lidí se sníží a spotřebitelé i ti, kteří práci mají, začnou obracet každou korunu, takže klesají i "jisté" příjmy jako DPH. To je fakt, s nímž nelze hnout.

Až to přijde, nemusíme hned očekávat apokalypsu, kapitalismus ekonomické zpomalení i případný propad přežije a existují nástroje na to, aby společnost trpěla mnohem méně než třeba ve 30. letech. Ovšem mezi nástroji je vedle měnové politiky i politika rozpočtová. Stát, který není na hraně bankrotu (a to náš není a věřme, že nebude) by v krizi neměl zkoušet udržet vyrovnaný rozpočet. Naopak, žádoucí je například navýšit investice, aby ekonomika dostala impulz. Dopad krize na rozpočet je zřejmý: deficit jako hrom.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru