Obecně platí, že lokální historky často odhalují širší souvislosti. To je také případ nynějšího dění v Praze, které naplno rozkrývá podstatu hnutí ANO. Zmatky kolem kandidáta na primátora, celkově chaotické působení formace v posledním volebním období plus řeči, kterými se Babiš a jeho lidé vše snaží zamaskovat − to jsou příběhy odhalující tři základní charakteristiky Babišova hnutí: autoritářství hraničící se samoděržavím, brutální konflikt mezi sliby a realitou a marketing za hranicemi drzosti.

Především se definitivně ukázalo, že ve straně neexistují základní demokratické mechanismy. Podobně jako před čtyřmi lety, kdy Andrej Babiš vytáhl jako kandidáta na primátora nejdříve Jana Kasla, pak Martinu Schopperovou a nakonec Adrianu Krnáčovou, i letos pražskými straníky schváleného Patrika Nachera svévolně nahradil byznysmenem Petrem Stuchlíkem.

Je vidět, že ANO prakticky funguje dle tradic "demokratického centralismu" předlistopadové komunistické strany. Nejdříve si straníci smějí poklábosit o tom, co nebo koho by si tak představovali, ba je jim povoleno i něco odhlasovat. Ale ve finále rozhodne politbyro úplně opačně. ANO vlastně totalitní partaj ještě překovává, protože v něm nerozhoduje politbyro, ale osobně Andrej Babiš. A straníci nejenže musí rozhodnutí přijmout, ale ještě se od nich očekává, že ho aklamací potvrdí, zřejmě coby manifestaci nekonečné loajality k šéfovi. Což se také o víkendu stalo, partaj Babišem přeoranou pražskou kandidátku potvrdila.  

Připomíná to starý vtip z osmdesátých let: "Copak vy nemáte vlastní názor?" "Mám, ale vůbec s ním nesouhlasím". Zvlášť smutný pohled je na Patrika Nachera, který deset let bojoval proti lichvářským praktikám a teď přikyvuje tomu, že je nahrazen Petrem Stuchlíkem, který je investorem ve firmě Fair Credit, jež se něčím na hranici lichvy (RPSN v extrémních případech přes 200 procent) zabývá. Tohle už je situace, kdy loajalita přechází v orwellovský doublethink…

V Babišově hnutí ANO je zkrátka méně vnitrostranické demokracie než v současné komunistické straně. Což je obecně varující. Když někdo nerozlišuje mezi termíny šéf a předseda, bude to dělat vždy. Když má Babiš takový despekt ke členům vlastní partaje, a neváhá ho prakticky projevit, jaký skutečný vztah asi může mít k občanům země, za jejíhož šéfa se nyní zjevně považuje?

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru