Sociálně odpovědné investování se stává mainstreamem. Podle pravidel označovaných jako ESG (environmental, social and governance) investují penzijní fondy, správci aktiv a částečně i zavedené finanční domy na Wall Street. Norský státní fond letos oznámil odchod z devíti podniků na základě svého rozhodnutí investovat "eticky". Kromě zbrojařů jako BAE se na černou listinu dostaly také ropné koncerny Exxon, BP či Shell.

Vyplácí se však etické strategie? Proponenti tvrdí, že společnosti se silnou environmentální politikou a dobrými vztahy se zaměstnanci mají lepší finanční výkonnost. Ovšem data tuto tezi nepotvrzují: podle zmíněného standardu ESG investují největší burzovně obchodované fondy (například iShares MSCI USA ESG Select ETF). Oproti burzovnímu indexu S&P 500 si však vedou jen nepatrně lépe.

Mnohem úspěšnější je opačná strana "etického spektra". Mezi nejúspěšnější sektory 20. století se řadí alkohol a tabák. Philip Morris (dnes Altria) byl podle slavného investora Jeremyho Siegela dokonce nejlépe rostoucí akcií od roku 1957. Zajímavé zhodnocení v tomto směru nabídl také Vice Fund, který se kromě akcií alkoholu a tabáku zaměřoval na zbrojaře nebo gambling. Zajímavý může být třeba fond AdvisorShares Vice, v jehož portfoliu jsou také marihuanové akcie.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru