Historické milníky vymezující hranice a přelomy epoch se dají určit až s odstupem času. Často se ukáže, že takovými milníky jsou události, které na první pohled vypadaly sice jako důležité, ale přece jen nepřesahují rozměr běžného politicko-mediálního provozu.

Když se tedy v pondělí sešel americký prezident Donald Trump s ruským kolegou Vladimirem Putinem v Helsinkách a ve stejnou dobu na druhé straně zeměkoule v Tokiu Evropská unie a Japonsko podepsaly dohodu o vzniku největší zóny volného obchodu a ochrany osobních dat, nezdálo se, že by mohlo jít o kdovíjak historické události.

Jenže stačí pootočit optiku a události poloviny července roku 2018 mohou mít šanci se zapsat do dějin výrazným písmem. Donald Trump dal Vladimiru Putinovi svým slabým vystoupením zelenou k akcím na ovlivnění nejen blízkého okolí Ruska. Zda a jak tuto situaci Kreml využije, to se teprve uvidí.

A evropsko-japonská dohoda má jeden dosud málo zmiňovaný aspekt: součástí dohody o zóně volného obchodu je i smlouva o vytvoření "největšího prostoru bezpečného pohybu údajů po světě". Jinými slovy, Evropa a Japonsko uznávají vzájemně svoji ochranu dat a důvěřují si natolik, že pohyb dat občanů i firem bude pod vzájemnou kontrolou, ale nebude překážkou obchodu.

Vytváří se tak nový světový pořádek, kde se opět více zvažuje mocenská rovnováha a počítají se jaderné hlavice, ale zároveň se otevírají nové dimenze spolupráce a propojení posilující důvěru, která byla dříve nepředstavitelná − jako je právě vzájemná ochrana dat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru