Brazilský exprezident Lula da Silva tento týden "oslavil" prvních sto dnů ve vězení, kde si odpykává 12letý trest za korupci. Přesto se nevzdává myšlenky, že se do prezidentského paláce vrátí. "Lula je naší nadějí. Soupeři si myslí, že jeho jméno z prezidentských voleb stáhneme. To ale neuděláme," prohlásila bývalá prezidentka Dilma Roussef­fová, která byla odvolána v srpnu 2016 kvůli manipulaci se státním rozpočtem.

Volby se konají už letos na podzim a právě Lula, prezident z let 2003 až 2011, je hlavním favoritem. Průzkumy ukazují, že ve volbách by mu dalo hlas přes 30 procent voličů.

Favorit ale sedí ve vězení a jeho osud je nejistý. Tvrdí, že je nevinný, a mluví o spiknutí svých odpůrců. Je vůbec největší rybou, která uvázla v síti vyšetřovatelů rozplétajících korupční skandál kolem státní ropné společnosti Petrobras. Policie se domnívá, že bral úplatky od místní stavební společnosti OAS. Výměnou jí pomáhal dostat lukrativní kontrakty právě od Petrobrasu. Úplatek prý získal v podobě renovace svého sídla v Sao Paulu.

U soudu se odvolal a teď mu nezbývá než čekat. Nechce ale sedět se založenýma rukama. K voličům sice nemůže osobně promlouvat na předvolebních shromážděních, může je ale oslovit na internetu, což také dělá. Svým právníkům předává vzkazy, které pod jeho jménem publikují na sociálních sítích, psal také komentáře k fotbalovému mistrovství v Rusku. Dál se mu tak daří plnit titulky brazilských médií.

Související