V politice není nikdy nic jisté. Ani výsledek vzešlý z referenda. Lidé přece mohou hlasovat znovu a jinak než napoprvé. "Pokud demokracie nedokáže změnit názor, přestává být demokracií," říká Donald Tusk, bývalý polský premiér, který dnes řídí Evropskou radu, tedy summity lídrů zemí Evropské unie.

K odchodu Velké Británie z EU teoreticky opravdu dojít nemusí. Datum brexitu, 29. březen 2019, může minout jako jakýkoliv jiný den. Ale v praxi je to téměř vyloučené. "Nevzpomínáme si na záležitost, která by byla tak nepravděpodobná, ale přitom by v médiích dostávala tolik prostoru, jako je možnost odvolání brexitu," napsal před časem analytický server Eurointelligence.

Konzervativci i labouristé, tedy hlavní britské politické strany, změnu pohledu na brexit vylučují. Zdůrazňují, že plně respektují výsledek předloňského referenda. A rozhodně nemají v úmyslu vyvolat nové.

Podle průzkumů veřejného mínění si dnes jen něco málo přes 40 procent Britů myslí, že rozhodnutí odejít z EU bylo správné. Zároveň ale 53 procent občanů trvá na tom, aby vláda naplnila výsledek referenda. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si jasná většina Britů přála hlasování o členství v EU opakovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Co by mohlo názor většiny Britů a největších politických stran změnit.
  • Proč je pravděpodobnější, že se EU s Británií rozejdou ve zlém.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.