Nebyla to náhoda, nešlo však ani o koordinovaný souběh, když současný a bývalý americký prezident, Donald Trump a Barack Obama, v jeden a ten samý den udělali pro ně velmi neobvyklou věc.

Trump, který se v roli prezidenta předtím ještě nikdy nepřiznal, že by se mýlil, že by měl špatné informace, nebo že by dokonce neřekl pravdu, v úterý připustil, že se spletl. A Obama, který dosud svého nástupce v Bílém domě nekritizoval, přednesl projev, který byl jedním velkým vzkazem Trumpovi. V obou případech to bylo překvapivé, ale i nevyhnutelné. Jak Trumpa, tak Obamu k tomu přiměly mimořádné okolnosti.

Trump se opravdu zmýlil, když si myslel, že mu znovu hladce projde už tolikrát opakované tvrzení, že Rusko nezasáhlo do amerických prezidentských voleb 2016. Když ale v pondělí v Helsinkách přímo po boku Vladimira Putina pronesl, že "nevidí důvod, proč by to Rusko dělalo", bylo to i na Trumpovu Ameriku příliš. To už není o Vás, pane prezidente, ale o důstojnosti úřadu, který zastáváte, o profesní cti a důvěryhodnosti lidí ze zpravodajských služeb, kteří pracují pro bezpečnost naší země, vzkázali Trumpovi i jeho republikáni, a Trump couvnul.

V Helsinkách se prý přeřekl, ve skutečnosti prý chtěl pronést, že "nevidí důvod, proč by to Rusko nedělalo". Samozřejmě, zní to jako trapná výmluva (a také je), ale je to nejblíže, co se kdy Trump dostal k tomu, co se jinak nazývá veřejnou omluvou a přiznáním, že i politik může udělat chybu. Je to komické, ale vzhledem k tomu, že jde o současného prezidenta USA, i velmi vážné.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru