Situace zdá se být pro českou pravici nadmíru výtečná. Začala fungovat vláda, která se dá nazvat levicově populistickou a která se od prvních dní sype na plagiátorských aférách. Řeklo by se, že to je ideální situace pro opozici: může vyrýsovat precizní zodpovědný program, představit kompetentní lídry a v dalších volbách si jít pro vítězství. Jenže fakticky je to úplně jinak. Pravice je zadupaná do země vnějšími okolnostmi i vnitřními problémy. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mohla zvednout.

Vnější limity spočívají v tom, že voliči se už nerozhodují po ose levice/pravice, ale spíš emocionálně. Volby nyní rozhodují motivy jako strach, bezpečí, identita. To dobře ví Andrej Babiš, který se pokouší vytvářet pocit vnějšího ohrožení a vykreslovat sebe sama jako ochránce národa. Rétorika vzdoru proti "Bruselu" a odporu vůči migraci je účinná a přebíjí všechna faux pas, projevy nekompetence, cokoli.

Pokud se celková atmosféra nezmění, nemá pravicová opozice příliš manévrovacího prostoru. Musela by přesvědčit většinu Čechů, že skutečné problémy země jsou jinde a že má na jejich řešení lepší recept než Babiš. Jenže to půjde těžko, protože racionální argumentace zpravidla tahá v souboji s emocemi za kratší konec provazu. Na Babišově straně je navíc i další základní emoce: naděje. Pořád je "ten nový", se kterým řada lidí spojuje budoucnost, zatímco pravice jsou "ti staří, kteří selhali". Výchozí podmínky nevypadají pro pravici a střed dobře.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.