Ve veřejné debatě začíná převládat tón, že obava z komunistů u moci je přehnaná, či dokonce směšná. Dá se to shrnout: Komunisté už nejsou hrozba, jsou to jen obchodníci s mocí. Když nemají v zádech Sovětský svaz, jsou veškeré obavy zbytečné. Strašit komunisty v roce 2018 je tudíž zpozdilé a legrační.

Myslím, že je to nedorozumění. Ti, kteří se děsí vzestupu komunistů, se neobávají toho, že by komunisté mohli zcela uchopit moc a provést něco podobného jako v roce 1948. To je opravdu nesmysl. Vzestup komunistů je problematický z jiného důvodu: jde o symp­tom a symbol toho, že v Česku je už zase možné úplně všechno. Pokud se dalo dosud útěšně říkat, že přece jen snad existují nějaké hranice, před kterými se nová moc zastaví, teď už to s klidem říci nelze.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru