Ukrajinci se rozčilují, že Donald Trump na Vladimira Putina v Helsinkách netlačil kvůli anexi Krymu a válce na Donbasu. Američané jsou zděšení, že jejich prezident se spojil s Rusy proti vlastním tajným službám a FBI. A Evropané se drbou za uchem, co vlastně znamená, že se o Evropě, zejména té střední, alespoň pokud jde o veřejná prohlášení, na summitu vlastně nemluvilo.
Mezi hledači spikleneckých teorií to může probudit fantazii, že si Trump i Putin něco dohodli na schůzce mezi čtyřma očima. U realistů to zas může vyvolat dojem, že Evropa nebyla − pro tuto chvíli − ani pro jednoho z nich natolik důležitým tématem, aby jím na své první plnohodnotné schůzce ztráceli čas.
Mýlit se mohou zastánci obou názorů. Ale vzhledem k tomu, že Trump i Putin milují mocenský přístup a osobní dohody, je důvodné spíš předpokládat, že evropský institucionální rámec ani velmocenská slabost Evropské unie nekladou žádné překážky jejich ambicím − takže vlastně Evropu mohou vynechat.
Co se dočtete dál
- Jakého výsledku summitu se obávali Pobalťané a Poláci? Kolik dává na svoji obranu EU a kolik na obranu východu NATO Američané? Obejde se Evropa v blízké době bez amerického obranného deštníku?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.