Česká republika má vládu s důvěrou. Důvěryhodnost si však musí vláda získat skutečnými činy. Předpokládejme, že tyto činy mají být vyjádřeny programovým prohlášením. A soudě podle toho, jakým způsobem je v něm zakomponována otázka vzdělávání, nastupují spíše pochybnosti.

Proč? V preambuli, kde se předpokládá zdůraznění největších priorit, cílů a výzev, není o vzdělávání nic. Šest takzvaných strategických směrů vládního programu vzdělávání ignoruje. Tato vláda chce posilovat oblast bezpečnosti, v níž Česko patří mezi premianty, ne vzdělávání, kde patříme v mezinárodním srovnání mezi losery. To přece nedává smysl. Smysl nedává ani zařazení vzdělávání v rámci prohlášení až někam za digitalizaci. Vláda na sebe prozrazuje, že chce být více technokratická než prozíravá.

V pravém slova smyslu měřitelným závazkem jsou platy učitelů a jejich zvýšení na 150 procent současné úrovně během volebního období. To je třeba ocenit. Dobře kontrolovatelný je i závazek odmítnutí školného na VŠ, nepochybně správný a ocenitelný. Zároveň ale chybí jakákoliv představa koncepce rozvoje vzdělávání. Ostatní návrhy jsou heslovité, formulované jako nevymahatelné. Omezení byrokracie ve školství je folklor každého vládního prohlášení, stejně tak důraz na kvalitu a výkon, podpora kvalitní přípravy učitelů, zajištění dostatečných kapacit… Jsou to sliby, které se rozumějí samy sebou a není důvěryhodné jimi "plevelit" takový závazek.

 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru