Tuzemské energetické strojírenství nezažívá nejlepší období. V Česku už se nové elektrárny prakticky nestaví a útlum nastává i ve světě. Firmy se tak snaží uchytit, kde to jen jde. A projekt, který by jim mohl přinést miliardový byznys, se konečně rýsuje. Může to být rusko-turecký jaderný projekt Akkuyu.

"Je to určitě velká příležitost. S Rosatomem už nějakou dobu jednáme, nicméně zatím nemáme v ruce žádný závazný dokument, který by nám přesně určil objem prací, takže k detailům se ještě radši vyjadřovat nebudeme," komentuje jednání mluvčí plzeňské společnosti Škoda JS Jan Stolár.

České firmy se o zakázku na projektu první turecké jaderné elektrárny uchází u ruské firmy Rosatom v rámci Aliance české energetiky. Do ní se v roce 2015 spojilo 13 společností, aby mohly lépe konkurovat na mezinárodních trzích.

15 mld. Kč

byla hodnota prací na elektrárně Akkuyu, na které si české firmy dělaly zálusk. Dnes se uchází o zakázky za 2,5 až pět miliard korun.

4800 MW

má být finální výkon čtyř bloků turecké elektrárny Akkuyu. První reaktor má začít vyrábět v roce 2023, všechny čtyři v roce 2026.

Většina tuzemských společností v posledních letech doufala hlavně v získání zakázek na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Soutěž ale ČEZ v roce 2014 ukončil, stavba nových bloků je v Česku zatím v nedohlednu, a hledání příležitostí v zahraničí se tak stalo nezbytným. Hned první projekt, uhelná elektrárna Pljevlja, o kterou se pokoušela Škoda Praha ze skupiny ČEZ, ale alianci příliš nevyšel.

Jde o desítky milionů eur

České společnosti přitom v Turecku necílí vůbec nízko. Původně sem chtěly dodat strojovny pro všechny čtyři připravované bloky, kdy by každá vyšla až na 150 milionů eur. Celkově se tak ucházely o dodávky za více než 15 miliard korun.

Z toho ale nakonec sešlo. "Ucházíme se nyní o dodávky pomocných systémů, elektrostrojů a dalších. Vše je ale v jednání, takže uvidíme, na čem se ve finále dohodneme," říká dnes Jiří Šmondrk, šéf další plzeňské firmy Doosan Škoda Power, která je v projektu lídrem právě s již zmiňovanou Škodou JS.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru