Ministerstvo průmyslu prohlašuje, že českým podnikatelům ubývá starostí s úřadováním. Zprávu o snižování administrativní zátěže předloží dnes vládě. Optimismus ale nesdílejí podnikatelé. Čísla ukazují, že pro většinu z nich je povinná byrokracie problémem číslo jedna.

"Snižování administrativy se dlouhodobě pohybuje o dva stupně výš a zároveň o jeden dolů. U řady opatření se skutečně daří byrokracii snižovat, mezitím ale přijdou nová nařízení či zákony a jsme tam, kde jsme byli," popisuje předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Zprávu předkládá ministerstvo vládě každý rok, přesné stanovení ale provádí jen jednou za několik let. Naposledy to bylo v roce 2016, celkovou administrativní zátěž plynoucí ze 166 právních norem vyčíslilo na 71 miliard korun. "Další měření se má uskutečnit v roce 2021," uvedla mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

71 miliard

stálo české podnikatele v roce 2016 vyřízení administrativní agendy.

Při každoročním hodnocení ministerstvo vychází pouze z administrativních povinností, které se v daném roce podaří odstranit. Za loňský rok jich ubylo 18, jedná se však o nařízení, která podnikatele příliš nezatěžovala.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.