Přihodí se vám úraz a potřebujete berle nebo ortézu. Jste diabetik a používáte glukometr nebo se staráte o seniora s inkontinenčními plenami. Zatímco teď za tyto pomůcky neplatíte nic nebo vás stojí jen přijatelnou částku, od příštího roku se může stát, že za ně zaplatíte víc.

Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu zákona, která změní způsob proplácení všech zdravotnických prostředků. A kritici varují, že by se mohla dotknout právě doplatků pacientů. Zdravotnické prostředky by neměly na rozdíl od léků pevně stanovenou maximální cenu. Nově by úřady stanovily jen úhradu ze zdravotního pojištění, tedy část, kterou platí pojišťovna. Zbytek by pak musel podle právníků zaplatit pacient.

"Novela dostatečně neřeší cenovou regulaci. Nezbývá než věřit, že výrobci budou s pacienty solidární a ceny nastaví tak, aby se do úhrad vešli. Jinak pacienti nebudou před zvýšenými doplatky nijak chráněni," upozorňuje právník Ondřej Dostál z advokátní kanceláře PwC Legal, který se na zdravotnictví specializuje.

Co změní novela

Proč dochází ke změně

◼ Ústavní soud loni rozhodl, že současný systém úhrad zdravotnických pomůcek je protiústavní a je potřeba ho do konce roku změnit. Do 31. prosince letošního roku je proto potřeba připravit nové předpisy, které mají platit od ledna 2019.
◼ Ministerstvo zdravotnictví předložilo novelu zákona parlamentu, teď čeká ve sněmovně na druhé čtení, poslanci tedy ještě mohou předkládat pozměňovací návrhy.

Jak bude systém fungovat

◼ Právníci i pacienti se obávají, že napříště budou lékaři motivováni vybírat nejlevnější výrobek na úkor jeho kvality. Mají strach také z toho, že lidé za pomůcky, které dnes měli plně hrazené, budou příští rok doplácet. Novela nepočítá s maximálními cenami zdravotnických pomůcek, pouze s výší úhrad. Zůstane tak na vůli výrobců, zda budou dostatečně solidární s pacienty a ceny nenavýší.
◼ Podle ministerstva zdravotnictví novela naopak povede k lepší dostupnosti zdravotnických pomůcek pro pacienty a úhrada pomůcek bude transparentnější.

Co se změní pro pacienta

◼ Úhrady zdravotnických prostředků bude určovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Zdravotnické pomůcky budou nově rozdělené do skupin zaměnitelných prostředků s danou úhradou, podobně jako je tomu u léků.
◼ Pokud ústav rozhodne, že výrobce úhradu nedostane, může se odvolat na ministerstvo zdravotnictví.

Obavy pacientů

Chystané změny se obávají i pa­cienti. "Už nyní se doplatky na sluchadla pro sluchově postižené děti pohybují v řádech několika desítek tisíc, protože rozdíl mezi cenou a úhradou je veliký. Rodiče jsou závislí na pomoci nadací," upozorňuje Jana Fenclová, předsedkyně Centra pro dětský sluch Tamtam. "Pokud by došlo k tomu, že bude výše ceny záležet na benevolenci prodejce, znamenalo by to ještě větší zátěž pro rodiče a nadace, které rodičům s doplatky na sluchadla pomáhají," prohlašuje.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nový zákon vůbec ceny zdravotnických prostředků neřeší. "Pokud by mělo dojít ke skokovému růstu cen, lze přistoupit k výraznější cenové regulaci," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.