Kvůli novým evropským pravidlům pro ochranu osobních údajů má část veřejnosti obavy o zachování svobody projevu. Někteří novináři se například domnívají, že nemohou zveřejnit informace bez souhlasu těch, o nichž reportáže píší. Televize očekávají stížnosti a vysoké pokuty, pokud se na obrazovkách objeví například záběry z demonstrací. Vše by mohlo vést až k tomu, že činnost médií ovlivní autocenzura novinářů, kteří raději upustí od zveřejnění informací z obavy před sankcemi za porušení zákona.

"Je třeba zabránit mezním situacím. Vzhledem k tomu, že nevíme, jaká bude praxe, mohou už preventivní opatření vydavatelů ohrozit činnost médií," uvedl pro HN autor pozměňovacího návrhu zákona, který řeší výjimky z GDPR pro novináře, Patrik Nacher (ANO).

Názory, do jaké míry může nové nařízení omezit svobodu projevu a ovlivnit práci mediálních domů, se však různí. HN proto zmapovaly postoj klíčových státních institucí a některých zástupců z advokátní praxe k tomu, do jaké míry je svoboda projevu kvůli přísnějším pravidlům ochrany citlivých dat v ohrožení.

 

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.