Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) podal demisi. Důvodem jsou pochybnosti kolem jeho bakalářské práce.

"Na jejím vypracování jsem strávil mnoho času. Připouštím, že v jejím obsahu mohlo dojít k pochybení," uznal Krčál na tiskové konferenci. 

"Nechci být zátěží jak pro vládu, tak pro sociální demokracii. Nechci, aby tato situace jakkoliv zatěžovala moji rodinu. A nechci aby ohrozila mé zdraví, protože jsem se v minulosti léčil a prodělal těžké onkologické onemocnění, které bylo tehdy spojené také se stresem," dodal Krčál.  

Řekl také, že za normální situace by své pochybení nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. Vzhledem k současné situaci ale nechtěl zatěžovat stranu či kabinet.

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal Seznam. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace. Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více, uvedl server.

Hamáček poděkoval Krčálovi za jeho rozhodnutí i práci, kterou dosud odvedl. "Jeho rozhodnutí respektuji a přijal jsem jeho nabídku rezignace," dodal. 

Do funkce šéf ČSSD místo Krčála navrhne Janu Maláčovou, která na ministerstvu vede Odbor rodinné politiky a politiky stárnutí. "Je to odbornice, členka sociální demokracie, na ministerstvu působí, takže nebude mít problém převzít štafetu po Petru Krčálovi," řekl Hamáček. O dohodě už informoval i premiéra Andreje Babiše.

Šéf vlády označil rezignaci Krčála za jediné možné řešení situace. Výběr nástupce nechává na sociální demokracii. 

"Výběr nástupce nechám na ČSSD. Pokud na MPSV přijde paní Maláčová, její studium v zahraničí bude určitě ve vládě plus," uvedl Babiš. Dosavadní šéfka odboru rodinné politiky ministerstva Maláčová získala magisterské tituly v oboru politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a oboru politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole.

Babiš doufá, že podobné problémy nebude muset vláda v dohledné době znovu řešit. Odmítl prohlášení opozičních politiků, že je za personální výměnu osobně odpovědný. "Já jsem univerzální pachatel, takový hloupý komentář, jak to mám komentovat. Všichni vědí, že to byla nominace ČSSD a že si do nominací nemluvíme," uvedl.

S Maláčovou se Babiš v minulosti setkal, když s ní chtěl probrat koncepci rodinné politiky. "Strávil jsem s ní asi hodinu a měl jsem z ní dobrý pocit," konstatoval. "Z mého pohledu je to dobrá nominace, budu se snažit to zprocesovat co nejdřív, aby byla vláda v plném počtu," řekl.

O situaci na ministerstvu práce chce v sobotu s Babišem mluvit i prezident Miloš Zeman. Vše spolu proberou po jednání expertního týmu hlavy státu. Tentokrát budou poradci jednat o rozpočtu. Na schůzce bude Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Po ukončení jednání bude pan prezident hovořit s panem premiérem o otázce ministerstva práce a sociálních věcí," uvedl Ovčáček.

Před Krčálem, který ohlásil rezignaci po 20 dnech ve funkci kvůli pochybnostem o bakalářské práci, už z koaliční vlády Andreje Babiše minulý týden odešla z podobného důvodu ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Ta v úřadu strávila jen 13 dnů. V práci, kterou sepsala na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, se našla opakovaná shoda s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Později se objevila obdobná podezření u práce z Mendelovy univerzity v Brně, kde Malá psala práci o chovu králíků.

Krčál strávil v ministerském křesle jen o několik dní víc než dokumentaristka Helena Třeštíková (bezpartijní), která stála v čele ministerstva kultury v lednu 2007 pouhých 17 dní. Z kabinetu Mirka Topolánka (ODS) odešla sama kvůli údajným tlakům na personální obsazení úřadu.

V historii vlád samostatné České republiky zůstává rekordní osmidenní působení Karolíny Peake (LIDEM) v čele ministerstva obrany v prosinci 2012. Z čela ministerstva ji odvolal tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) s odůvodněním, že na ministerstvu chystala za jeho zády personální zemětřesení, a proto k ní zcela ztratil důvěru.

Rozhodnutí Petra Krčála ocenil šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. "Dlužno uznat, že Petr Krčál vystoupil důstojně. Přeji mu hodně štěstí a úspěchů v dalším životě," komentoval Krčálův odchod na Twitteru.

Místopředseda ČSSD Martin Netolický řekl, že Krčál situaci vyřešil do 24 hodin od chvíle, kdy se objevilo první podezření z plagiátorství. Je to podle něj znak toho, že Krčál se snaží zlepšit politickou kulturu v ČR.

"Jsou lidé, kteří odstupují ze svých funkcí při pouhém podezření, a jsou lidé, kteří neustále tvrdí, že všechno je kampaň a že to je na ně nastrčeno," konstatoval předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Za větší problém než personálie považuje to, že se vláda opírá o hlasy KSČM.

"Je to rozhodnutí, které je odpovědné vůči vládě i vůči sociální demokracii, aby nepoškozoval vlastní politickou stranu," uvedl předseda komunistů Vojtěch Filip v České televizi. Dodal, že rozhodnutí považuje za "včasné".

Předseda SPD Okamura změnu označil za neuvěřitelnou Babišovu blamáž. "Další ministr jeho vlády po několika dnech rezignoval pro podvody a nekompetentnost. To je ta vláda odborníků, kterou sliboval Andrej Babiš? Zklamal na celé čáře, nemá odborníky, není schopen vést Českou republiku ani domluvit složení vlády," uvedl.