Tento týden nebude pro světový letecký byznys žádné důležitější místo než anglické Farnborough. Již první den se na největší letecké airshow v Evropě, která se v konání pravidelně střídá s Paříží, oznámily kontrakty za více než 25 miliard dolarů. Poradenská společnost IBA Group odhaduje, že aerolinky ve Farnborough mohou uzavřít pevné a předběžné objednávky až na 900 letadel.

"Jde o výkladní skříň, kde se ukazují technologické novinky a oznamují se nové obchody, na nichž se pracovalo. To důležité ve výrobě dopravních letadel se koncentruje kolem Boeingu a Airbusu, které letos dále upevnily postavení na světovém trhu," uvedl Petr Kováč, ředitel poradenské firmy C-Corpfin, který letecký byznys sleduje.

Výrobci letadel v posledních letech pravidelně navyšují objednávky, za celý sektor jich je nevyřízených ještě více než 15 tisíc.

Airbus vs. Boeing

Na Farnborough či pařížský Le Bourget, kde se aerosalon koná v lichých rocích, připadá přibližně třetina nových kontraktů v civilním letectví. Letošek je zajímavý i tím, že airshow na letišti nedaleko Londýna je první větší akcí pro nového obchodního ředitele Airbusu Erica Schulze, jenž nahradil dlouholetého manažera Johna Leahyho. Naopak šéf prodejů Boeingu Ihssane Mounir si svoji premiéru odbyl už loni v Paříži.

Airbus zahájil přehlídku ve Farnborough objednávkou na 10 letadel A350 pro delší lety za 3,1 miliardy dolarů od čínských Sichuan Airlines. Boeing oznámil první zakázku od německého přepravce DHL, který si za 4,7 miliardy dolarů objednal 14 nákladních strojů Boeing 777 a na sedm dalších má opci. Přepravní byznys je v letecké dopravě stále významnější, a proto je tento úspěch pro Boeing důležitý.

900 letadel

je podle poradenské společnosti IBA Group předpokládaný počet objednávek na letošní letecké přehlídce ve Farnborough.

125 mld. USD

byla hodnota uzavřených a předjednaných objednávek na poslední airshow ve Farnborough v roce 2016.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru