Developeři by v Praze už brzy mohli dostat více možností, kde stavět byty. Městští urbanisté navrhují, aby magistrát zmírnil desítky let staré normy, které po nich při výstavbě vyžaduje. Konkrétně chtějí z pražských stavebních předpisů vymazat paragraf, který určuje, jak má být každý byt osvětlen slunečními paprsky. Koalice v Praze se o podobu normy pře, nicméně v úterý městská rada návrh urbanistů podpořila, když pro něj hlasovali všichni radní za ANO a náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Novelu předpisů nyní musí ještě kodifikovat Evropská komise.

"Dnes musí stavba splňovat absurdní podmínku, aby 1. března dopadaly přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy bytu po dobu 90 minut. Stavebníci jsou tak nuceni projektovat budovy prapodivných tvarů a orientace, aby normu splnili. Proto se snažíme tyto absurdity odstraňovat," vysvětluje ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.

Požadavek na proslunění je podle IPR přežitek ještě z dob minulého režimu, začalo se podle něj stavět na přelomu 60. až 70. let. Cílem návrhu je umožnit, aby v metropoli vznikalo více bytů. Výstavba v posledních letech stagnuje a kvůli vysoké poptávce je stále obtížnější koupit či si pronajmout byt. Ceny kvůli tomu letí prudce nahoru a bydlení se v hlavním městě stává čím dál nedostupnějším.

Co brzdí výstavbu

Sbírání razítek

Situaci na pražském rezidenčním trhu komplikují zdlouhavé schvalovací procesy. Developerům trvá měsíce, než se jim vůbec podaří získat všechna razítka úřadů a dalších zúčastněných, aby mohli žádat o povolení stavby. Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby do budoucna nemuseli developeři obíhat desítky úřadů a stačilo jim jedno razítko od jednoho úřadu. To má zajistit nový stavební zákon.

Úředníci jsou pomalí

Stavební úřady jsou pomalé a developeři si stěžují, že často nedodržují správní lhůty. Firmám trvá v Praze až deset let, než se jim podaří svůj projekt přenést z papíru do reality.

Hledání formálních chyb

Povolování staveb často brzdí spolky, které se odvolávají proti formálním nedostatkům. Jsou tak schopné povolení od úřadů oddálit o roky.

 

90 minut

musí 1. března svítit sluneční paprsky do pražských bytů na třetinu podlahové plochy.

Kvůli požadavku na proslunění navíc podle IPR není prakticky možné, aby vznikala takzvaná bloková výstavba, která je typická například pro Vinohrady či Dejvice. Tímto způsobem přitom chtějí developeři v Praze do budoucna opět stavět, především velké rozvojové projekty. Příkladem je společnost Sekyra Group, která plánuje budovat tisíce bytů na území bývalého smíchovského nákladového nádraží. Pokud požadavek na proslunění zůstane v pražských stavebních předpisech, hrozí podle IPR, že namísto bytů budou muset developeři v některých patrech vytvářet kanceláře či ateliéry.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.