Před sedmi posledními recesemi ve Spojených státech byl rozdíl mezi úrokem desetiletého dluhopisu USA a tříměsíční sazby u nuly nebo záporný. Normální je, že když si uložíte peníze na 10 let, tak dostanete lepší úrok, než když je uložíte na tři měsíce.

Dva roky před poslední krizí, na začátku roku 2006, byl výnos na tři měsíce v USA 4,2 procenta, výnos na 10 let 4,4 procenta, takže rozdíl byl 0,2 procentního bodu. Rok před krizí, na začátku roku 2007, byl výnos na tři měsíce 5,1 procenta a výnos na 10 let 4,7 procenta, a rozdíl tedy -0,4 bodu.

Na konci roku 2017 činil rozdíl jeden procentní bod. Včera byl výnos na tři měsíce 2,0 procenta, výnos na 10 let 2,9 procenta a rozdíl 0,9. Pokud tento rozdíl půjde blíž k nule, nebo dokonce pod ni, může to znamenat problém…

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru