Máme skvěle rozjetou ekonomiku, kterou čeká další růst. Máme ale také jednu z nejrychleji stárnoucích populací v rámci zemí Evropské unie, takže by bylo záhodno pokročit v řešení penzijní problematiky. Letošní zpráva OECD nepřináší naprosté překvapení. V podstatě pro člověka, který sleduje diskusi o tom, jak vyřešit důchody, jež se v Česku vede zhruba už od jeho založení v roce 1993, nepřináší žádná překvapení. Jen zhoršené vyhlídky.

Před stárnutím české populace varovala už studie OECD v roce 2000. Tehdy ovšem vcelku optimisticky (alespoň z dnešního pohledu) tvrdila, že Česko má čas, aby přijalo dostatek opatření, která by mohla zvýšit kvalitu života budoucích důchodců, tedy jejich příjmy. Opatření navíc měla současně snížit nároky veřejných rozpočtů na mandatorní výdaje, což by umožnilo státu, aby byl efektivnější a třeba zaplatil i něco jiného.

Teď, o osmnáct let a jednu zpackanou penzijní reformu později, OECD upozorňuje, že podíl důchodců vůči počtu pracujících stoupne z 28 procent v roce 2016 na 56 procent v roce 2058 a rozpočtové výdaje na jejich zabezpečení − pokud se nic nezmění − stoupnou ze 43 procent na 75 procent všech výdajů státní kasy. Ze zpráv nadnárodní organizace jednoznačně vyplývá, že Česká republika za poslední dvě dekády neudělala téměř nic, aby zabezpečila své seniory.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru