Lidová rčení bývají až mrazivě pravdivá. "Žádný strom neroste do nebes" trefně vystihuje současnou situaci v Číně, která je díky své velikosti vnímána jako tahoun globální ekonomiky. To by se mohlo změnit, soudí novinář deníku Wall Street Journal Dinny McMahon ve své letošní knize Velká čínská dluhová zeď, anglicky China's Great Wall of Debt.

Podle autora, který hovoří plynně čínsky a v říši středu strávil 13 let, provází čínský ekonomický zázrak prudký růst zadlužení měst, firem a domácností. To by mohlo druhou největší ekonomiku světa po Spojených státech dohnat do krize hlubší, než kterou vyvolaly dluhy evropských zemí jako Řecko.

"Čína je nyní natolik propojená s globální ekonomikou, že dopady jejích současných ekonomických problémů pocítí celý svět," varuje McMahon. Jádro čínských problémů tkví ve snaze komunistické vlády v Pekingu dosahovat nadprůměrného tempa ekonomického růstu za jakoukoli cenu. To by ale, jak popisuje McMahon, nemuselo stačit, aby čínští dlužníci bohatli natolik rychle, že své závazky ustojí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru