Byl jsem upozorněn, že vy strašně chlastáte, říká v Haškově Švejkovi nadporučík Lukáš šikovateli Vaňkovi. "Kdo se podívá na váš červený nos, ten hned vidí, koho má před sebou." Podobná scénka by se mohla stejně dobře jako v románu odehrávat i v politice. Ne, nebudeme tvrdit, že Miloš Zeman "strašně chlastá". Ale poznat, "koho máme před sebou", v jeho případě skutečně není problém.

Zeman se nikdy netajil tím, že se rád napije. Dokonce se tím opakovaně chlubil. Se svou láskou k alkoholu mezi politiky rozhodně není sám. Ostatně, proč by měli být zrovna politici imunní vůči svodům, kterým podléhají miliony lidí? Příkladů vysoce postavených politiků, kteří se rádi napili, najdeme desítky.

Ale − otázkou není, kdo z politiků se rád napije. To je v tak stresujícím povolání celkem normální. Bývalý britský premiér Tony Blair ve svých pamětech přiznává, že po alkoholu sáhl, když potřeboval zahnat stres. Být (třeba i často) ve společnosti skleničky, to není problém. Skutečná otázka zní jinak − kdo pije tak, že už to má zásadní vliv na jeho schopnost vykonávat funkci? Šikovatel Vaněk mohl svým alkoholismem ohrozit pár svých spolubojovníků. Politik ve vrcholové funkci, kterého alkohol ovládl, škodí celé zemi.

"Měli jsme jeden hlavní úkol. Dohlédnout na to, aby byla lahev vína od pana prezidenta vždy co možná nejdál," popisuje jeden český diplomat, jak fungoval Miloš Zeman minulý týden na summitu NATO. Na večeři s ostatními prezidenty či premiéry si můžete dolévat, co hrdlo ráčí. Teoreticky, samozřejmě. Nikoho by nenapadlo dát si přes míru. S jednou výjimkou…

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.