Počet podnikatelů a firem na takzvaném seznamu nespolehlivých osob překročil hranici pěti tisíc. Seznam už rok provozuje finanční správa, je veřejný a slouží podnikatelům k tomu, aby si mohli ověřit, zda jejich obchodní partner nemá problémy s berním úřadem.

Naprostá většina firem a podnikatelů se mezi nespolehlivé osoby dostala automaticky tak, že se nejprve ocitla na "starém" seznamu dlužníků daně z přidané hodnoty. Ten funguje od roku 2013 a zahrnuje neplatiče DPH. "Platí, že dluh na DPH nad 500 tisíc korun po dobu několika měsíců už ukazuje buď na podvod, nebo na problémy v podnikání," říká Petra Štěpánová z poradenské společnosti Bisnode.

Podnikatelé však objevili cestu, jak se z černé listiny dostat. Zrušili registraci k platbě DPH a následně se nechali znovu zapsat pod novým číslem, čímž se "očistili". Ministerstvo financí proto od loňského července zavedlo druhý seznam − nespolehlivých osob. Ten je vázaný na IČO, a nikoliv na číslo daňové registrace.

5013 firem

figurovalo ke včerejšímu dni na seznamu nespolehlivých osob.

16

z nich poslali mezi nespolehlivé svým rozhodnutím berní úředníci.

Ne všichni podnikatelé se mezi rizikové obchodní partnery rekrutují pouhým přechodem z jednoho seznamu do druhého. Další cesta, jak se dostat na seznam nespolehlivých fyzických i právnických osob, je rozhodnutím berních úředníků kvůli neplnění jiných daňových povinností, například nezaplacení doměřené daně, ale také třeba v případě pravomocného odsouzení za daňový delikt. Takových je však z celkového počtu pěti tisíc minimum. "Na základě rozhodnutí správce daně vzniklo celkem 16 nespolehlivých osob," potvrdil mluvčí Generálního finančního ředitelství Lukáš Heřtus.

Seznam nespolehlivých osob se po loňském vzniku začal rychle plnit firmami, které jsou z valné části v problémech. Ke středečnímu dni tam bylo 5013 podnikatelů a firem. "Našim klientům takový seznam samozřejmě pomáhá. Jestliže subjekt neplní své daňové povinnosti, tak je správné, že finanční správa dá najevo, že s touto společností může být problém," uvedl Martin Tuček, viceprezident Komory daňových poradců.

Kdo obchoduje se společností z obou seznamů, hrozí mu, že za ním přijdou berní úředníci vybrat dlužnou daň za nespolehlivou firmu. Tuček proto poukázal také na to, že i když seznamy pomáhají poctivým podnikatelům, zaměstnává je povinnost ověřovat si všechny své partnery, zejména pokud obchodují se stovkami firem. "Podnikatelé jsou nuceni testovat i věci, které dříve nemuseli," dodal Tuček.

Ve starém seznamu nespolehlivých plátců DPH byly po roce 2013 zpočátku jen desítky firem. Výrazně se začal plnit od roku 2015 a během dvou let se počet vyšplhal až na 13 tisíc.

Letos poprvé se začal starý seznam tenčit, v současné době je v něm necelých 10 tisíc neplatičů DPH. Značná část z nich totiž přešla právě do nového seznamu nespolehlivých osob. Celkový počet firem, kterým by se měli podnikatelé vyhnout, se tak blíží hranici 15 tisíc a neustále narůstá o desítky jmen týdně.

Související