Schopnost zadržovat vodu česká krajina ztratila. Rychle se přehřívá, v lesích a na zemědělské půdě se špatně hospodaří. Vědci z České limnologické společnosti v otevřeném dopise určeném hlavně politikům upozorňují, že se problémy s vodou a suchem v Česku dostatečně neřeší. Stát už má od loňska koncepci proti suchu, slíbil investovat desítky miliard korun.

"Jsme hluboce znepokojeni dlouhodobě nepříznivým vývojem hospodaření s vodou v naší zemi, která je zcela závislá na srážkách," uvedli v dopise, o němž v neděli informovala ČTK. Limnologická společnost (limnologie je věda o kontinentálních vodních útvarech) sdružuje více než 200 odborníků z univerzit, výzkumných ústavů i podniků spravujících vodní toky.

Vadí jim, že stávající opatření neberou v úvahu krajinu jako celek, ale řeší jen dílčí věci − například potoky, přehrady či lesy. Podle předsedy České limnologické společnosti Martina Rulíka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci česká krajina stále doplácí na změny v zemědělství po kolektivizaci v 50. letech. Tehdy se odvodňovaly podmáčené půdy, rovnala koryta menších toků a na těch větších se stavěly jezy.

Menší řeky a potoky byly uměle narovnávané a mnohde vybetonované a voda jimi rychle odtéká. "Ztratí tak kontakt s podzemní vodou," uvedl vědec. Narovnané vybetonované potoky a říčky nemohou svou energii uplatnit v meandrech, proto se v nich rychleji vymílá dno a tok se zahlubuje. Voda tak krajinou proteče nepřirozeně rychle, což má vliv i na stav podzemních vod. "Příkladem je Morávka u Frýdku Místku, která má zahloubení devět až jedenáct metrů," vysvětlil Rulík.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.