Poslankyně Taťána Malá sice rezignovala na svůj post ministryně spravedlnosti, stále však zůstávají nezodpovězené otázky ohledně jejích kauz. Jde o nevysvětlené záležitosti kolem opisování pasáží ve dvou diplomových pracích a kolem výkonu koncipientské praxe. Nejasnosti kolem druhého zmíněného problému zatím vysvětlit nelze. Malá už se k tomu nechce vracet a advokátní komora nemá důvod její práci koncipientky kontrolovat.

Praxi advokátní koncipientky měla vykonávat od konce roku 2012 do poloviny roku 2016 na středním Slovensku v Dolním Kubíně v Žilinském kraji. Právě na praxi, při níž se lidé připravují na povolání advokáta, se Malá odvolávala, když obhajovala, že je kompetentní vést ministerstvo.

Problém je v tom, že měla za prací na plný úvazek dojíždět tři sta kilometrů na Slovensko z Brna, kde pracovala jako mediátorka a starala se o rodinu. Jak svědomitě praxi koncipientky vykonávala, není proto jasné.

Diplomové práce

◼ Experti na plagiáty objevili četné opsané pasáže v diplomových pracích exministryně Taťány Malé (ANO).

◼ A to v práci z Panevropské univerzity, kde studovala práva, i v práci z Mendelovy univerzity v Brně.

◼ Problémy, kvůli nimž Malá opustila vládu, se jen pár hodin před rezignací minulý týden Malá snažila vysvětlit. Připustila, že některé úryvky diplomových prací opsala, ale nevysvětlila, jak je možné, že okopírovaných stránek v závěrečných pracích byla celá řada.

Slovenská advokátní komora, která na praxi koncipientů dohlíží, případ Malé zatím nebude přezkoumávat, protože poslankyně se dodnes nepřihlásila k advokátním zkouškám. "Splnění podmínek na přístup k advokátské zkoušce komora posuzuje až na základě písemné žádosti koncipienta o vykonání advokátní zkoušky," řekla HN mluvčí Slovenské advokátní komory (SAK) Alexandra Donenová.

Teprve po přihlášení komora zjišťuje, zda uchazeč o zkoušku splnil všechny náležitosti. "Až tehdy se posuzuje, zda koncipient splnil všechny podmínky," dodala Donevová.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.