Tábor bez přenocování. Ráno děti přijedou a večer se vracejí domů. Během dne se pod vedením instruktorů věnují aktivitám, k nimž se během školního roku spíš nedostanou. Příměstské tábory si za uplynulých osm let v prázdninovém kalendáři našly stálé místo. Jejich popularita narůstá, stále však nejsou tak žádané jako pobytové letní tábory. Poptávka je zejména ve větších městech. Letošek je pro pořadatele těžší než předchozí roky, jak pro pobytové, tak pro příměstské tábory těžko sháněli kvalifikované vedoucí a instruktory.

Přístup rodičů k příměstským táborům se za pár let změnil. "Zatímco dříve je chápali jako doplněk a řešili je na poslední chvíli, když nevěděli, kam s dětmi o prázdninách, teď je plánují několik měsíců dopředu," potvrzuje trend Petr Nový z neziskové organizace Centrum Robinson. Takzvané příměšťáky, jak se táborům přezdívá, pořádá šestým rokem. Nabídka se podle něj za tu dobu zpestřila a rozmanité zájmy dítěte lépe uspokojí.

Šanci takto je rozvinout nejčastěji využívají rodiče, kteří chtějí být po práci s dítětem, nebo naopak dítě nechce jet na organizovanou akci mimo domov. "Rodiče nemají na výběr, kam s dětmi. Babičky ještě pracují a školky jsou zavřené. Před sedmi lety jsme začínali s deseti patnácti dětmi, teď jich máme na táboře sto," říká jednatel spolku Děti sportu pro Pardubice, Hradec Králové a Prahu Jakub Štěpánek. Jeho akcí se účastní děti od tří let.

Spíš pro mladší děti

Příměstské tábory jsou alternativou k pobytovým vícedenním táborům. Jejich boom nastal zhruba před osmi lety. Nabízejí dětem program od rána do pozdního odpoledne, pak si je rodiče opět na noc odvádějí domů. Nejčastěji se jich účastní děti ve věku od šesti do 12 let. Snahou je přivést děti ke sportu, pohybu a dalším volnočasovým aktivitám. Rodiče mívají na výběr denní i týdenní pobyty, záleží na pořadatelích, ti zajišťují i celodenní stravování.

Pobytové tábory vedou

V počtu táborů a dětí může podle České rady dětí a mládeže konkurovat Česku v přepočtu na obyvatele snad jen Slovensko. Na pobytový letní tábor se letos chystá každý druhý náctiletý. Na příměstský tábor půjde jedno starší dítě z pěti, u mladších deseti- až dvanáctiletých to je už jedno ze tří. Právě mladší děti volí příměstské tábory častěji.

Že jsou příměstské tábory oblíbené hlavně u těch mladších, naznačuje i nový průzkum České rady dětí a mládeže (ČRDM), která oslovila tisícovku deseti- až osmnáctiletých dětí. "Na příměstský tábor se letos chystalo jedno dítě z pěti a u mladších, tedy deseti- až dvanáctiletých to bylo už jedno ze tří," uvádí analytik Jan Husák z České rady dětí a mládeže. Naopak na letní pobytový tábor jede letos každý druhý náctiletý do 18 let, mezi deseti- až dvanáctiletými jsou to dvě děti ze tří. Děti se účastní i různých soustředění a letních škol.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.