Tábor bez přenocování. Ráno děti přijedou a večer se vracejí domů. Během dne se pod vedením instruktorů věnují aktivitám, k nimž se během školního roku spíš nedostanou. Příměstské tábory si za uplynulých osm let v prázdninovém kalendáři našly stálé místo. Jejich popularita narůstá, stále však nejsou tak žádané jako pobytové letní tábory. Poptávka je zejména ve větších městech. Letošek je pro pořadatele těžší než předchozí roky, jak pro pobytové, tak pro příměstské tábory těžko sháněli kvalifikované vedoucí a instruktory.

Přístup rodičů k příměstským táborům se za pár let změnil. "Zatímco dříve je chápali jako doplněk a řešili je na poslední chvíli, když nevěděli, kam s dětmi o prázdninách, teď je plánují několik měsíců dopředu," potvrzuje trend Petr Nový z neziskové organizace Centrum Robinson. Takzvané příměšťáky, jak se táborům přezdívá, pořádá šestým rokem. Nabídka se podle něj za tu dobu zpestřila a rozmanité zájmy dítěte lépe uspokojí.

Šanci takto je rozvinout nejčastěji využívají rodiče, kteří chtějí být po práci s dítětem, nebo naopak dítě nechce jet na organizovanou akci mimo domov. "Rodiče nemají na výběr, kam s dětmi. Babičky ještě pracují a školky jsou zavřené. Před sedmi lety jsme začínali s deseti patnácti dětmi, teď jich máme na táboře sto," říká jednatel spolku Děti sportu pro Pardubice, Hradec Králové a Prahu Jakub Štěpánek. Jeho akcí se účastní děti od tří let.

Spíš pro mladší děti

Příměstské tábory jsou alternativou k pobytovým vícedenním táborům. Jejich boom nastal zhruba před osmi lety. Nabízejí dětem program od rána do pozdního odpoledne, pak si je rodiče opět na noc odvádějí domů. Nejčastěji se jich účastní děti ve věku od šesti do 12 let. Snahou je přivést děti ke sportu, pohybu a dalším volnočasovým aktivitám. Rodiče mívají na výběr denní i týdenní pobyty, záleží na pořadatelích, ti zajišťují i celodenní stravování.

Pobytové tábory vedou

V počtu táborů a dětí může podle České rady dětí a mládeže konkurovat Česku v přepočtu na obyvatele snad jen Slovensko. Na pobytový letní tábor se letos chystá každý druhý náctiletý. Na příměstský tábor půjde jedno starší dítě z pěti, u mladších deseti- až dvanáctiletých to je už jedno ze tří. Právě mladší děti volí příměstské tábory častěji.

Že jsou příměstské tábory oblíbené hlavně u těch mladších, naznačuje i nový průzkum České rady dětí a mládeže (ČRDM), která oslovila tisícovku deseti- až osmnáctiletých dětí. "Na příměstský tábor se letos chystalo jedno dítě z pěti a u mladších, tedy deseti- až dvanáctiletých to bylo už jedno ze tří," uvádí analytik Jan Husák z České rady dětí a mládeže. Naopak na letní pobytový tábor jede letos každý druhý náctiletý do 18 let, mezi deseti- až dvanáctiletými jsou to dvě děti ze tří. Děti se účastní i různých soustředění a letních škol.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.