Kariéru začínala jako asistentka, dnes Kristýna Stoklásková hledá práci asistentkám prostřednictvím své náborové agentury Šéfův svět a od loňského roku pořádá soutěž Asistent/ka roku. "Mým hlavním cílem je zvýšit prestiž této společností podceňované pozice," říká. V prvním roce existence Šéfova světa obsadila deset asistentských míst, letos usiluje o dvojnásobek. "Umístění jedné asistentky trvá v průměru dva až tři měsíce," tvrdí náborářka, která se každému šéfovi snaží najít zaměstnance na míru, a to na základě osobního pohovoru s oběma.

Vedle toho, že se sama dále vzdělává, pořádá i kurzy pro šéfy a asistenty. Učí je, jak zvýšit efektivitu spolupráce. "Pro bývalého šéfa jsem pracovala pět let, nejdřív jako asistentka, později jako provozní manažerka. Nechal mě vyrůst, já jsem mu uvolnila ruce a díky tomu si mohl splnit sen a vystudovat vysokou školu," popisuje Stoklásková osobní příklad vzájemně prospěšného vztahu s nejbližším nadřízeným.

HN: Na žádné z asistentských pozic jste nevydržela déle než rok a půl. Měla by dobrá asistentka mít delší životnost, než jste měla vy?

Je to pozice, ze které se roste. Pokud si šéf shání asistentku na osm let, nebo dokonce na dožití, nikoho mu neseženu. Netýká se to podle mého názoru jenom asistentek. Po třech nebo čtyřech letech musí přijít změna, ideálně v rámci stejné firmy. Pokud se to neděje, vůbec se nedivím, že lidé odcházejí a chtějí růst někde jinde.

Kristýna Stoklásková (34)

Pochází z Prahy. Vystudovala Hotelovou školu Vršovická v Praze a Provozně ekonomickou fakultu ČZU, obor podnikání a administrativa. Nyní studuje Vyšší odbornou školu publicistiky v Opatovické v Praze. V srpnu 2016 založila projekt Šéfův svět a v roce 2017 soutěž Asistent/ka roku.

HN: Máte teď vlastní asistentku?

Ano, mám dokonce tři. Někdo má rád zkušené asistentky, osobně dávám přednost nezkušeným, takovým, které jsou nepopsaným listem. Nemusíte je přeučovat a můžete je vychovat k obrazu svému. Musí se ale chtít hodně a rychle učit. Jedné jsem například řekla, že má dva dny na to, aby se naučila pracovat s analytickými nástroji od společnosti Google, a ona se to naučila.

HN: O asistentkách neustále mluvíte v ženském rodě. Čím je způsoben nepoměr mužů a žen v tomto oboru?

To záleží na pohledu, koho za asistenta nebo asistentku považujete. Například pozice projektového manažera není často nic jiného než pozice výkonné asistentky, mají podobnou náplň práce. Projektovým manažerem ale bývá muž a exekutivní asistentka je většinou žena. Jediný rozdíl mezi těmito pozicemi je v tom, že úlohou asistentky je stmelovat kolektiv. Je to částečně pečovatelská role.

HN: Podle vás se pečovatelská role hodí víc pro ženy než pro muže?

Myslím si, že muži také umí pečovat, ale jinak. Co se týká cílové skupiny Šéfova světa, víc mířím na ženy. Tvrdí se, že mužů jsou v oboru čtyři procenta, a nemyslím si, že bych se měla zaměřovat na menšinu. Po loňském ročníku soutěže jsem se setkala s kritickými názory, které mi vyčítaly, že žiji v bublině, kde asistentkou je vždy žena a šéfem je vždy muž. Provozuji kurzy pro asistentky a šéfy a na kurzech pro šéfy se zřídkakdy ukáže žena. Poslední tři kurzy proběhly v čistě mužském kolektivu. Kdo z nás potom žije v bublině?

HN: Jaké jsou standardní povinnosti asistentky?

Dělá administrativu a kalendář, stará se o návštěvy, i když to neplatí úplně pro všechny. Každá má přesah do dalšího oboru. Buď do marketingu, kde pomáhá se sociálními sítěmi, obchodu nebo pracuje s databázemi a připravuje podklady pro účetní. Pak jde o to, vyjasnit si, kde jsou hranice jejích povinností. Jestli asistentka chce dělat pro šéfa i soukromé věci, nebo nechce. Já osobně jsem hranice neměla, ale díky tomu jsem tam, kde jsem. Starala jsem se o zvířata, když šéf byl na dovolené, a o podobné věci.

4 procenta

tvoří v oboru asistentů a asistentek muži.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru