Někomu se to může jevit jako marginálie, ale symbol je to veledůležitý. Šéf komunistů Vojtěch Filip už není řadovým, nýbrž prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny. Navíc jako vpravdě nomenklaturní kádr postoupil na vyšší level nikoli volbou, ale jmenováním. Prostě se pro něj rozhodl bez jakékoli konzultace s politickými partnery předseda sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO.

Tisíckrát se může Vondráček vymlouvat, že důvodem prý byly Filipovy zkušenosti a blízkost jeho jihočeského bydliště. Sami komunisté, velmistři propagandy, nejlíp vědí, co i tak drobný funkční vzestup či nevzestup ve vysoké politice znamená. Že nějaká "vzdálenost od baráku" nehraje roli, protože jde o znamení moci. Ne náhodou dostávali za normalizace šéfové ochočených nekomunistických stran Národní fronty almužnu v podobě funkcí místopředsedů parlamentu − ale výhradně až těch posledních v protokolární řadě. Ať bydleli kdekoli. Protože umístění socialistů a lidovců na chvostě byl důležitý symbol a vzkaz porobenému obyvatelstvu.

A tak i Vondráčkovo rozhodnutí je především vzkazem: Odteď jsou komunisté výš než jiné parlamentní strany. A nikdo do toho nemá hnutí ANO co mluvit. Jasný je najednou i půdorys nově vzniklé vládní koalice. Ve vládě i ve sněmovně dominuje ANO, ale zatímco v kabinetu je druhým mužem šéf ČSSD Jan Hamáček, na parlamentní půdě je dvojkou komunista Filip. Sociální demokrat Tomáš Hanzel coby nástupce dosavadního prvního místopředsedy sněmovny Hamáčka se musel spokojit jen s řadovým místopředsednictvím. A karvinskému starostovi by houby pomohlo, kdyby se teď poťouchle přestěhoval do Prahy, třeba rovnou do Sněmovní ulice.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru