Komunisté dosáhli na jednu z nejdůležitějších a nejprestižnějších ústavních funkcí, když šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) potichu povýšil před několika dny lídra KSČM Vojtěch Filipa na svého prvního místopředsedu. Komunisté díky podpoře hnutí ANO Andreje Babiše politicky posilují již měsíce. Ale tak klíčové křeslo obsadili poprvé od pádu totalitního režimu v roce 1989. Opozice se ještě pokusí připravit Filipa o nově nabytou roli a ani Vondráček nevylučuje, že pořadí celkem pěti místopředsedů sněmovny ještě změní.

Podle Vondráčka i Filipa není toto posílení pozice komunistů výsledkem dohody mezi ANO a KSČM a není odměnou za to, že pomohli nové vládě premiéra Babiše a sociálních demokratů získat ve sněmovně důvěru. K tomu došlo ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách.

"Vojtěch Filip se dostává do vysoké ústavní funkce a Česko začíná reprezentovat strana s totalitní minulostí a ideologický nástupce KSČ. Je to vizitka České republiky o tom, jak se u nás mění poměry," protestuje proti rozhodnutí Vondráčka šéf klubu lidovců Jan Bartošek.

5 místopředsedů

má současná sněmovna. Jejich pořadí určuje výlučně předseda PS Radek Vondráček.

Nynější Filipův post donedávna patřil sociální demokracii. Šéf této strany Jan Hamáček se křesla prvního místopředsedy vzdal, když jej prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem vnitra a zahraničních věcí. Jeho pravomoci jedničky sice mohli převzít například další místopředsedové − lídr ODS Petr Fiala nebo třeba pirát Vojtěch Pikal−, avšak Vondráček dal přednost jinému řešení. Pro Filipa se rozhodl narychlo těsně před odjezdem na nedávnou zahraniční cestu. Času na přemýšlení podle svých slov mnoho neměl a důležité pro něj byly komunistovy zkušenosti. "A můj dobrý pocit, že mohu odejít z baráku," řekl Vondráček. "Potřeboval jsem někoho, kdo mě zastoupí, a v tu chvíli pro mne byla primární odbornost a zkušenost. Mně bylo jasné, že to může vzbudit otázky. Ale když odjedu, tak chci, aby to tady fungovalo," vysvětloval důvody Filipova povýšení Vondráček.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.