Nedá se říct, že by česká ekonomika neměla žádné svoje vnitřní problémy. Ale jakkoli dovede třeba přehřátý trh bydlení velmi znepříjemnit život těm, kteří hledají vlastní střechu nad hlavou nebo nájem za rozumný peníz, do recese nás nepřivedou. Totéž platí pro nedostatek pracovníků, jenž trápí zaměstnavatele. Jedno i druhé povede ke snížení tempa růstu, ale klasický "kanárek v dole" v podobě vysokých deficitů obchodní bilance a běžného účtu, který třeba v polovině 90. let ohlašoval vysoké riziko vážného hospodářského otřesu, prozatím nesignalizuje nic. Fiskální politika by sice měla v téhle fázi cyklu vykazovat přebytky, ale nad čím chcete láteřit, když je v mezinárodním srovnání ještě pořád vlastně docela disciplinovaná.

Zranitelnost tuzemské ekonomiky je tedy někde jinde. Pořád platí, že hlavní rizika se nacházejí "venku", byť ve svém souhrnu nevyvážila v očích bankovní rady ČNB domácí faktory, kvůli nimž centrální banka koncem června přistoupila sice k trochu nečekanému, ale jen mírnému zvýšení základních sazeb o čtvrt procentního bodu. Koruna paradoxně v následujících dnech mírně oslabovala.

To ale není jediný paradox dnešní doby. Na jedné straně se schyluje k potenciálně devastující obchodní válce a červnový předstihový ukazatel tempa růstu nových zakázek v německém zpracovatelském průmyslu ukazuje již šestý měsíc za sebou stále nižší hodnoty a je vůbec nejníž od března 2016. Řada německých firem hlásí pokles objednávek od zákazníků z USA a Číny. Paradox spočívá v tom, že Česko hlásí vzestup téhož ukazatele, ač je s Německem zdejší zpracovatelský průmysl spjat pupeční šňůrou, a časové zpoždění bývá v řádu jednoho, nanejvýš dvou kvartálů. Vysvětlení může spočívat v tom, že v Německu je velká zásoba dosud nevyřízených objednávek, firmy pořád nabírají zaměstnance a kontrahují subdodávky.

Na to, abychom vyvozovali silné závěry, třeba o snaze přesunout dodavatele blíž k Německu, je pořád příliš brzo, chybí detailně strukturovaná data. Pro malou, otevřenou ekonomiku závislou na zahraničním obchodě je každopádně velmi důležité sledovat, odkud v případě hlavních obchodních partnerů vítr fouká, protože velká část našeho exportu putuje z Německa dál.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru