Dva týdny držela české fotbalové fanoušky při sledování mistrovství světa v Rusku pohromadě trochu zvláštní náklonnost k reprezentaci Islandu. Ta pak s pouhým bodem ze tří zápasů vypadla z turnaje už v základní skupině. Neznamená to, že bychom měli zavrhnout sympatie vůči týmům z malých zemí, jež se občas vytáhnou na giganty. Podobně jako to kdysi dokázal národní tým český. Jen musíme vědět, proč takový Island obdivovat a čemu se u něj přiučit.

Je to totiž tak. Místo aby se Islanďané učili od Čechů, kteří v roce 1996 byli jako totální outsider ve finále mistrovství Evropy a v roce 2004 jejich skvělý tým vypadl za nešťastných okolností v semifinále, najednou je všechno naopak. Češi už dobrá dvě desetiletí svůj fotbal pohřbívají.

Nedá se vyloučit, že na nějakém blízkém velkém turnaji dojde k nečekanému a dočasnému zmrtvýchvstání tuzemské reprezentace. Lépe však bude připravit se na to, že doba zahnívání potrvá dlouho. Laťka úspěchu klesla na úroveň přání vůbec se na nějaký šampionát dostat. Nějaké další slavné finále, jakými byla ta československá z let 1934 a 1962? Ale prosím vás…

Utopeni ve vzájemných sporech žijí čeští funkcionáři v omylu, že fotbalu rozumí, že ho − řečeno sportovní hantýrkou − "umějí dělat". Pokud je v tomto bludu přesvědčil fakt, že po dobu působení ve fotbale sami zbohatli, měli by se v lepším případě poděkovat, sbalit se a onoho bohatství si v ústraní a v zapomnění užívat.

Lépe by však ti, kdo se minimálně od roku 2005 podíleli a podílejí na řízení fotbalu (tedy víceméně všichni, kdo v tom období zasedli ve výkonném výboru asociace), měli být pohnáni k odpovědnosti. Dotvořili prostředí, jemuž vládnou klientelismus, nekompetentnost a malověrnost. Český fotbal je izolovaný od světových trendů a zároveň zapomněl, na jakých tradicích i specifikách uměl vystavět své dřívější mezinárodní úspěchy.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru