Někteří hudebníci se pro své nástroje snad narodili. Kiya Tabassian ten svůj našel, když mu bylo jedenáct. Tehdy ho otec vzal na večer tradiční perské hudby − a Tabassian prvně slyšel setár. "Do toho zvuku jsem se zamiloval," vzpomíná. "Dodnes to neumím vysvětlit, nějak mě přirozeně přitahoval. Hned jsem otce požádal, aby mi nástroj koupil. Začal jsem se učit u muzikanta, kterého jsme ten večer slyšeli, každý den jsem cvičil mnoho hodin, až to začalo jít samo," shrnuje.

Aby nevzniklo kulturní nedorozumění: setár je perský strunný nástroj podobný loutně, jen o tisíce let starší. V rukách Kiyi Tabassiana však zní současně, třeba jako elektrická kytara. Tabassian ohýbá struny, používá vibrato, dokonce na tělo nástroje perkusivně klepe. Tento virtuózní způsob hry v pondělí uslyší Pražané, až Tabassiana v Zámku Troja doprovodí ansámbl Euskal Barrokensemble. Koncert připravil přední český festival Letní slavnosti staré hudby.

Tabassian se narodil a dospíval v íránském Teheránu, kde vedl vlastní mládežnický soubor, účinkoval v televizi i rozhlasu, a dokonce absolvoval turné po regionech. Když mu ale bylo čtrnáct, rodina se přestěhovala do kanadského Montrealu. A tam musel začít znova: naučit se nový jazyk, přizpůsobit se jiné kultuře, na čas dokonce setár odložil a studoval klasické housle.

"V šestnácti jsem objevil současnou hudbu. Ale pak jsem začal studovat kompozici na konzervatoři, kde na mě udeřila stará hudba. Otevřelo mi to úplně nový svět," vysvětluje.

Tabassianovi chvíli pomáhalo, že nedaleko od něj žil další íránský exilový hudebník, světoznámý hráč na strunný nástroj kamanče Kayhan Kalhor − mimo jiné dlouholetý člen ansámblu Silk Road, jejž vede violoncellista Yo-Yo Ma. Právě během studií u Kalhora si Tabassian prohloubil znalosti perské hudby a zároveň vstřebal víc z té západní.

Logicky dospěl až k tomu, že roku 1998 založil vlastní soubor Constantinople, jenž hraje ranou východní i západní hudbu a snaží se je spojovat pomocí experimentů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.