Po téměř sedmi měsících má Česko vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Pro menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD zvedli hodinu po půlnoci v noci na čtvrtek ruku všichni přítomní poslanci obou koaličních stran a také čtrnáct poslanců KSČM - celkem vládu podpořilo 105 zákonodárců. V novodobé historii České republiky je to poprvé, kdy je vláda odkázaná na hlasy komunistů. Ti se zavázali, že koalici v čele s premiérem Andrejem Babišem zajistí ve sněmovně většinu.

Hlasování o důvěře předcházela celodenní vzrušená rozprava poslanců. Vyvrcholila po desáté hodině večer vzájemným osočováním mezi Babišem a předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Premiér dokonce v jednu chvíli svému tradičnímu soupeři tykal a vyčetl mu například smrt lidí kvůli vadným padákům v 90. letech, kdy Kalousek působil na ministerstvu obrany. 

Hlasování o důvěře Babišově vládě krok za krokem. Ruku pro ni zvedlo 105 poslanců, jednání trvalo 16 hodin

Během jednání se ukázalo, že vláda nemá bezvýhradnou podporu všech koaličních poslanců. Vládu odmítl podpořit bývalý místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který na hlasování nepřišel. 

"Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych dnes umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu," napsal Chovanec ve středu ráno na sociálních sítích. Nelíbí se mu například to, že vládu budou podporovat komunisté.

Stanovisko bývalého ministra vnitra zkomplikovalo situaci předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Strana totiž v koaliční smlouvě slíbila, že zajistí hlasy všech patnácti poslanců. Jednoho poslance však při hlasování postrádalo i hnutí ANO, protože byl na plánované dovolené. Na schůzi chyběl i komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Čekalo se také, jak bude hlasovat bývalá ministryně obrany za ANO Karla Šlechtová, která se těžce vyrovnávala s odchodem z funkce. Nakonec kabinet podpořila.

Vládu přišel do sněmovny podpořit prezident Miloš Zeman, který v minulých měsících několikrát vyšel Babišovi vstříc. Ve svém projevu ale kabinet také v některých bodech kritizoval, například za návrh státního rozpočtu s padesátimiliardovým schodkem.

"Jsem pro deficit v době krize. Nejsem pro deficit v době ekonomického růstu," prohlásil Zeman, který také vyzval k propouštění úředníků a burcoval proti podpoře solární energie.

Přestřelka Babiš - Kalousek. Nadávání do estébáků i tykání ve sněmovně

Babiš v téměř dvouhodinovém projevu vyzdvihoval vládní program, zdůrazňoval investice a sociální výdaje. "Chceme garantovat pravidelné valorizace důchodů navázané na vývoj cen spotřebního koše seniorů a růst průměrné mzdy," uvedl premiér. 

Časová osa: Podívejte se, jak si komunisté prošlapávali cestu k moci. Závislost vlády na jejich hlasech je pro ně nový vrchol

V následné rozpravě, která se protáhla až do nočních hodin, mluvili hlavně zástupci opozice. Často tvrdě kritizovali koaliční strany za to, že se spojily s komunisty, kteří se stále hlásí k období totalitní nadvlády jejich strany.

"Téměř po třiceti letech si komunisté v této zemi opět začali diktovat podmínky," konstatoval místopředseda KDU‑ČSL Jan Bartošek.

Poslanci KSČM se hájili. "Doba, ve které žijeme, a režim, který tu máme, jsou jen ubohou karikaturou demokracie a právního státu," prohlásil například bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik zase řekl, že jeho strana chce střežit parlamentní demokracii.

Zjitřenou atmosféru v poslaneckém sále večer ještě dokreslily stovky lidí, které demonstrovaly proti Babišově vládě před hlavním vchodem do sněmovny. Budovu, kterou hlídala policie, nechali raději zamknout. Když Babiš ven k demonstrantům vyšel, házeli po něm lahve a další předměty.

Babiš vyšel ven za demonstranty. Letěla po něm pet lahev i kobliha

Babiš vyšel ven za demonstranty. Letěla po něm pet lahev i kobliha

Přestřelka Babiš - Kalousek. Nadávání do estébáků i tykání ve sněmovně