Tuzemské podniky se potýkají s čím dál většími náklady. Nejvíce s nárůstem mezd, kvůli nedostatku lidí. K tomu se navíc přidávají čím dál dražší energie. Firmy si vyšší výdaje musí častěji promítat do marží.

Například strakonickému výrobci funkčního prádla Moira se od začátku letošního roku náklady zvýšily dokonce až o 14 procent. "V minimální míře to budeme muset promítnout do ceny výrobků a zbytek těch nákladů poneseme my z našeho zisku," říká výkonná ředitelka podniku Marcela Vlčková.

Stejné problémy jako Moira mají i další společnosti. Výdaje na mzdy nebo palivo rostou například Plzeňskému Prazdroji. "Situaci neustále vyhodnocujeme a reflektujeme ji v naší obchodní strategii," uvádí mluvčí pivovarnické skupiny Jitka Němečková.

Podle Svazu průmyslu se vyšší náklady společností projeví hlavně na jejich nižší marži. "Průmyslové podniky pociťují růst nákladů, jako jsou mzdy, externí služby a energetické suroviny. Svou produkci ale podniky úměrně nezdražují," tvrdí hlavní ekonom svazu Bohuslav Čížek. "Už dnes růst mezd mírně převyšuje růst produktivity práce. To vše se odráží ve snížení výsledné ziskovosti firem, jejich zisky nerostou tak rychle jako v posledních letech," dodává.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků trápí společnosti už delší dobu, situace na trhu práce se ještě zhoršuje. Podniky v červnu nabízely více než 300 tisíc pracovních pozic, lidí bez práce však bylo téměř o 80 tisíc méně. Míra nezaměstnaných je nejnižší za posledních 22 let, v červnu klesla na 2,9 procenta.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru