Proti České národní bance se poslední dobou všechno spiklo. Až příliš faktorů se totiž vyvíjí jinak, než její experti předpokládali. A jako na potvoru všechny jedním − "špatným" směrem. Citelně poskočily ceny potravin, to je na inflaci hodně znát. Ropa vystoupala na úroveň, kde byla naposledy ke konci roku 2014. Koruna nečekaně prudce oslabila k euru, a to navíc ztratilo i vůči dolaru, takže za zboží i suroviny z dovozu se platí o dost víc. Názorně je to vidět právě u benzinových pump.

Svižně rostou také ceny, které mají kořeny výhradně v domácí situaci. Tady se − konečně − projevuje rychlý ekonomický růst a hlavně s tím spojená rekordně nízká a v řadě průmyslových regionů už prakticky zanedbatelná nezaměstnanost, která podniky nutí zvyšovat mzdy. Zdražování si zatím výrobci, prodejci i poskytovatelé služeb mohou dovolit, protože poptávka neochabuje. Skoro všechny proměnné ovlivňující cenovou hladinu tudíž inflaci tlačily vzhůru víc, než ČNB čekala. Výsledkem je nezvykle výrazná odchylka od aktuální prognózy (o 0,7 procentního bodu) a celková inflace 2,6 procenta.

V názorné grafice na webu České národní banky se tak ukazatel inflace povážlivě přiblížil konci zeleného pole vyznačujícího optimální situaci. Kdyby v takové pozici byla ručička otáčkoměru cestovního vozu, už by opatrný řidič, který nechce motor týrat, ubíral plyn, ač je dosud stále v bezpečném "tolerančním" pásmu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru