Počet podnikatelů a firem na takzvaném seznamu nespolehlivých osob překročil hranici pěti tisíc. Seznam už rok provozuje finanční správa, je veřejný a slouží podnikatelům k tomu, aby si mohli ověřit, zda jejich obchodní partner nemá problémy s berním úřadem.

Naprostá většina firem a podnikatelů se mezi nespolehlivé osoby dostala automaticky tak, že se nejprve ocitla na "starém" seznamu dlužníků daně z přidané hodnoty. Ten funguje od roku 2013 a zahrnuje neplatiče DPH. "Platí, že dluh na DPH nad 500 tisíc korun po dobu několika měsíců už ukazuje buď na podvod, nebo na problémy v podnikání," říká Petra Štěpánová z poradenské společnosti Bisnode.

Podnikatelé však objevili cestu, jak se z černé listiny dostat. Zrušili registraci k platbě DPH a následně se nechali znovu zapsat pod novým číslem, čímž se "očistili". Ministerstvo financí proto od loňského července zavedlo druhý seznam − nespolehlivých osob. Ten je vázaný na IČO, a nikoliv na číslo daňové registrace.

5013 firem

figurovalo ke včerejšímu dni na seznamu nespolehlivých osob.

16

z nich poslali mezi nespolehlivé svým rozhodnutím berní úředníci.

Ne všichni podnikatelé se mezi rizikové obchodní partnery rekrutují pouhým přechodem z jednoho seznamu do druhého. Další cesta, jak se dostat na seznam nespolehlivých fyzických i právnických osob, je rozhodnutím berních úředníků kvůli neplnění jiných daňových povinností, například nezaplacení doměřené daně, ale také třeba v případě pravomocného odsouzení za daňový delikt. Takových je však z celkového počtu pěti tisíc minimum. "Na základě rozhodnutí správce daně vzniklo celkem 16 nespolehlivých osob," potvrdil mluvčí Generálního finančního ředitelství Lukáš Heřtus.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.