Evropští spojenci v NATO by podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měli zvýšit své obranné výdaje okamžitě. Nynější stav, kdy USA brání Evropu před Ruskem a evropské země, například Německo, platí Rusku vysoké částky za zemní plyn, je podle Trumpa vůči Spojeným státům neférový. Americký prezident Německo za jeho obchody s Ruskem ostře kritizoval při schůzce s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem před středečním summitem NATO v Bruselu.

"Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny. My je máme chránit proti Rusku, ale oni platí Rusku miliardy dolarů," prohlásil Trump.

"Platíte miliardy a miliardy zemi, proti které vás my máme chránit. Každý o tom mluví, po celém světě. My vás máme chránit před Ruskem, tak proč mu platíte miliardy za energii?" ptal se na schůzce s někdejším norským premiérem Stoltenbergem Trump, který také připomněl, že bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je ve vedení ruského Gazpromu.

S německou kancléřkou Angelou Merkelovou se americký prezident uvidí dnes na aliančním summitu, schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem má naplánovanou na pondělí do Helsinek.

Trump spojenecké země za malý příspěvek společnému dílu peskuje opakovaně. Jeho veřejná vystoupení a příspěvky na sociálních sítích bývají velmi ostré a nevybíravé. I na středečním summitu ho proto Evropa hodlá ujišťovat, že bude skutečně do své vlastní obrany investovat více. Do roku 2024 chtějí své závazky navýšit a výdaje na obranu splnit. Většina, včetně ČR, také předložila konkrétní plán, jak se na dvě procenta hrubého domácího produktu hodlají dostat. 

Summit Severoatlantické aliance má ale nabitý program a nemělo by se mluvit jen o penězích. Šéfové států a vlád 29 členských států by ve středu měli také potvrdit změny velitelské struktury, odsouhlasit spuštění výcvikové mise v Iráku či oznámit začátek rozhovorů o vstupu Makedonie, zřejmě někdy v příštím roce. U večeře pak státníky čeká obecnější strategická debata o světovém dění, včetně chladných vztahů s Ruskem. Česko bude ve středu na summitu zastupovat prezident Miloš Zeman.

Američtí senátoři naopak Severoatlantickou alianci podpořili

Americký Senát vystoupil na obranu Severoatlantické aliance poté, co šéf Bílého domu Donald Trump před aliančním summitem NATO ostře kritizoval. Senátoři v úterý schválili poměrem 97 ku 2 hlasům nezávaznou deklaraci na podporu aliance.

Američtí senátoři z řad demokratů i republikánů se v úterý postavili na stranu Severoatlantické aliance, když odhlasovali prohlášení na její podporu. "Nikdo by neměl pochybovat o odhodlání Spojených států při plnění závazků společné obrany států NATO," uvedl demokratický senátor Jack Reed, který je autorem prohlášení. "Bohužel bylo nutné vydat toto prohlášení, protože někteří z našich nejbližších spojenců začali pochybovat o amerických závazcích týkajících se společné obrany. Prezident Trump několikrát nazval alianci 'zastaralou' institucí. Naši spojenci si začínají klást otázky, zda mohou spoléhat na to, že jim USA v případě krize přijdou na pomoc," dodal Reed.

Také vlivný republikánský senátor John Thune v rozhovoru se CNN zdůraznil význam Severoatlantické aliance. "Domnívám se, že je důležité, abychom ukázali silnou podporu NATO. Je to organizace, která slouží svobodomyslným zemím již přes půl století," řekl.

Senátoři ve svém prohlášení rovněž vyzvali americkou vládu, aby "urychleně dokončila komplexní strategii na obranu proti nepřátelským aktivitám Ruska, které se snaží poškodit důvěru v demokratické instituce ve Spojených státech a v dalších zemích světa".