Vždy, když se blíží sezona dovolených, začnou se Češi víc zajímat o kurz koruny. Otázka "Kdy si mám vyměnit peníze na cestu?" se opakuje s železnou pravidelností, i když by se veřejnost za dlouhé roky, co je česká měna volně směnitelná, mohla naučit, že je to vlastně jedno. Neočekávané události, které by s korunou zamávaly, nikdo nepředpoví, dopad globálního dění na lokální měnový trh sice odhadnout lze, ovšem některé reakce (jako automatické házení všech středoevropských měn do jednoho pytle) jsou iracionální a jimi způsobené výkyvy dlouho nevydrží. To ovšem nikdo slyšet nechce, protože každý desetník ušetřený na euru se počítá.

To je současně důvod, proč se i ti, kdo doma rádi platí kartami, s překročením hranic stávají příznivci hotovosti. Už se naučili, že pohodlí a menší riziko krádeže jsou zaplaceny poměrně nepříznivým kurzem, a vědí, že bezhotovostní platby, neřkuli výběry z bankomatu v zahraničí jsou výhodné hlavně pro banky a kartové asociace. Vzhledem k tomu, kam Češi nejčastěji jezdí, není překvapivé, že si do tuzemských směnáren či bank chodí hlavně pro eura. Že to ale dělá osm z deseti cestovatelů, to už v bezhotovostní éře zarazí a ukazuje jednu z významných úspor, které by přijetí společné měny přineslo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru