Příběh, který nyní sledujeme na britských ostrovech, se ze všeho nejvíce podobá produkci proslulého Kinoautomatu, který slavil úspěchy v československém pavilonu na Expo 67 v kanadském Montrealu. Diváci tehdy měli možnost rozhodovat, jak se bude děj dál vyvíjet, leč netušili, že scénář se všemi alternativami je sepsán tak dovedně, že film nakonec dopadne vždy stejně. Nutno jen dodat, že s britským přístupem k evropské integraci taková zábava, jako nabídli Češi na Expu, není. I když… Ale popořadě.

Jakým směrem se bude ubírat britský příběh již krátce po druhé světové válce, předznamenal projev, který pronesl Churchill v roce 1946 v Curychu. V něm vyzval ke vzniku spojených států evropských. Na pozdější evropskou integraci odkazovala myšlenka zapojit teprve nedávno poražené hitlerovské Německo. Legendární sir Winston však nepočítal s tím, že by na jím navrhovaném projektu měla Británie nějaký podíl, a ani vlastně veřejně nevysvětlil, proč má stát stranou.

Od těch časů pokračuje řetězec epizod britského přístupu k evropské politice pendlujícího mezi odmítáním a hledáním vzájemně přijatelného modu vivendi. I s podáním přihlášky do tehdejších Evropských společenství Británie váhala, nejmarkantněji to ale bylo vždy vidět na tom, jak k evropskému projektu přistupovala Konzervativní strana. Ne že by neměl Londýn tu a tam pravdu. Občas to ale připomínalo filmovou grotesku. Třeba při vystoupení Margaret Thatcherové, když se snažila podpořit svůj požadavek snížit britský příspěvek do společné pokladny bušením kabelkou do stolu a jednoznačným "Chci své peníze zpátky!". Někdy tehdy se zrodil sarkasmus francouzského prezidenta Francoise Mitterranda, že premiérka Thatcherová má "ústa Marilyn Monroe a oči Caliguly". Ale dohoda, kdo a jak bude přispívat na "britskou slevu", se nakonec našla.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru