Miliardy dolarů pokuty a Android, ve kterém chybí Google Assistant, vyhledávání, Chrome nebo YouTube. To mohou být důsledky rozhodnutí, jež by v průběhu příštího týdne Evropská komise měla podle agentury Bloomberg a deníku Washington Post vynést nad firmou Alphabet provozující nejrozšířenější internetový vyhledávač Google.

Komise už v dubnu 2016 dospěla k předběžnému závěru, že Google porušuje evropské antimonopolní zákony, když výrobce telefonů nutí k instalaci svých aplikací na telefony s Androidem. Výrobci smartphonů mají možnost použít buď volně šířenou verzi Androidu, které ale chybí obchod Google Play, Mapy Google a další aplikace, nebo použijí certifikovanou verzi od Googlu, jejíž součástí musí být vyhledávání Google, Google Chrome, YouTube a další aplikace.

Google se od začátku hájí tím, že Android je podle všech měřítek nejotevřenější, nejflexibilnější a nejrozmanitější mobilní platforma na světě. Navzdory existenci vlastních služeb, jako je Google Music nebo Google Play Movies & TV, se na Androidu prosadily služby jako Spotify nebo Netflix. Multimediální služby ale nejsou tak úzce provázané s operačním systémem jako vyhledávání nebo webový prohlížeč.

Pokuty EK za nekalé soutěžní jednání

2,93 miliardy eur

Kartel výrobců tahačů (DAF, Daimler, Iveco, MAN, Volvo/Renault) za dohody o cenách.

2,42 miliardy eur

Google za zneužití dominantního postavení ve vyhledávání a zvýhodňovaní Nákupy Google.

2 miliardy eur

Součet pokut pro Microsoft, mj. 860 milionů za to, že po udělení pokuty 497 milionů eur nepřestal s nekalými praktikami.

Po dvou letech podrobného šetření podle neoficiálních informací plánuje Evropská komise potrestat Google, respektive mateřský holding Alphabet, citelnou pokutou. Její výše se má pohybovat v řádu miliard amerických dolarů a může překonat dosavadní rekord mezi pokutami pro jedinou firmu. Prozatím nejvyšší částku 2,42 miliardy dolarů zaplatil také Google, a to za zvýhodňování vlastní nákupní služby ve vyhledávání na Google.com.

Google s propojením Androidu a řady svých služeb v čele s vyhledáváním narazil už v roce 2016 v Rusku, kde uspěl se stížností tamní konkurent Googlu, společnost Yandex. Úřady rozhodly, že Google musí umožnit distribuci telefonů, které ve výchozí konfiguraci obsahují konkurenční vyhledávač.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.