V parku na malostranské Kampě hlasitě štěkají psi, uprostřed trávníku se prochází puma. Mezi lidmi budí rozruch, přestože je na vodítku. Vypadá nebezpečně a možná ani není v povolaných rukou.

Pořídit si exotickou kočkovitou šelmu není už dnes problém, koupit ji lze i přes internet. Jejich počet mezi českými chovateli roste a spolu s tím přibývá řada problémů, které ukazují na nedostatky v zákoně. Dokazuje to i nedávný útěk pumy ze zooparku ve Zvoli.

Aby člověk povolení pro chov takových zvířat získal, stačí poslat žádost krajské veterinární správě, načež její zástupci obvykle přijedou výběh a podmínky zkontrolovat. Někdy se ale stává, že lidé o povolení žádají až poté, co si zvíře pořídí, nebo jej dokonce chovají načerno. Podle zákona o CITES, tedy úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, člověk potřebuje k chovu velkých šelem i registrační list. Je to jakási zvířecí občanka, kde je číslo čipu, datum narození a původ.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.