Po několika dnech napětí si celé Thajsko oddechlo. Ze zatopené jeskyně se podařilo osvobodit všech dvanáct thajských chlapců ve věku od 11 do 17 let a jejich pětadvacetiletého fotbalového trenéra.

Záchrannou operaci, kterou komplikoval silný déšť, sledoval celý svět. "Nejsme si jistí, jestli je to zázrak, věda či něco jiného. Všech třináct Divočáků (název jejich fotbalového týmu, pozn. red.) je venku," oznámili emotivně Thajci na Facebooku. Lidé na sociálních sítích oslavovali záchranáře, kterým se ve složitých podmínkách podařilo malé fotbalisty zachránit. Ti v jeskyni strávili sedmnáct dní.

Jako posledního vyprostili trenéra Ekkapola Čantawonga, známého jako Ek. Právě mladý kouč skupinu do jeskyně zavedl, později ale hochy udržel naživu. Bývalý mnich je údajně učil i meditovat, aby dokázali přečkat dlouhé čekání.

Všichni "trosečníci" jsou v dobrém zdravotním stavu. Přesto nemají úplně vyhráno. Musí strávit až sedm dní v karanténě v nemocnici, kde je čekají vyšetření na bakteriální nákazy. Dva mají plicní infekci, další potíže se zrakem. S rodiči se mohou vidět pouze přes sklo, přímý kontakt je zatím zakázán.

"Dalším krokem je zajistit, že děti i jejich rodiny budou v bezpečí. V jeskyních je odlišné prostředí, žijí tam zvířata, která mohou přenášet různé nemoci," uvedla v prohlášení nemocnice. Lékaři budou hochy monitorovat i po propuštění v obavě, že by mohli chytit i jiné nemoci.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.