Profesní život Omara Sattara je ve znamení sedmiletek. Tolik let pracoval pro poslední tři zaměstnavatele. Jeho dosud poslední štací bylo šéfování české kanceláři mezinárodní realitněporadenské společnosti Colliers, v níž dal výpověď ke konci června. V rozhovoru s HN Sattar rekapituluje svou sedmiletku právě u Colliers.

HN: Investoři naříkají, že na trhu není dost zajímavých příležitostí. Chybí jim transakce v řádu stovek milionů eur, jako třeba v případě pražské Waltrovky. Jak to vidíte vy?

To platí pro řadu zemí a je to dané objemem peněz, který je v oběhu. Investoři s kapitálem dnes mají tendenci uzavírat transakce, do kterých by před rokem nešli. Jsou pod tlakem, potřebují volné peníze někam investovat. V Česku je průměrná výše transakce u komerčních nemovitostí 50 milionů eur a je pravda, že někteří investoři vyhledávají akvizice v řádech stovek milionů eur, kterých v Česku tolik není. Přesto si myslím, že na českém trhu je na prodej dostatek nemovitostí, ale záleží na tom, co zrovna investor hledá.

HN: Jsou dnes investoři ochotnější uzavírat riskantnější obchody?

Není to jako v letech 2006 a 2007, kdy si spousta lidí spálila prsty. Řekl bych, že jsou opatrnější. Před 10 lety byl velmi malý rozdíl mezi návratností investice do moderní kancelářské budovy vysoké kvality a 10−12 let staré budovy. Dnes je tato mezera větší, návratnost investice do starších budov je rychlejší.

Omar Sattar (48)

Od roku 2011 generální ředitel české kanceláře mezinárodní realitněporadenské společnosti Colliers. Předtím vedl sedm let českou pobočku developera Quinlan Private Golub (dnešní Avestus Real Estate). Sattar pochází ze Skotska a do Prahy přišel před 21 lety pracovat pro poradenskou firmu DTZ.

HN: V posledních měsících se mluví o klesajících výnosech z nemovitostí, myslíte si, že půjdou v příštích měsících ještě níže?

Prostor pro jejich další pokles moc nevidím, protože úrokové sazby půjdou nahoru a roste také inflace. Vidím smysl v investicích do dlouhodobě pronajatých budov s dobrými nájemci s ročním výnosem 4,75 procenta. Budovu s výnosem 4,25−4,5 procenta bych nekupoval. Na druhou stranu je to lepší než nechat peníze na vkladu v bance, který vynáší 1,25 procenta. Takže je to relativní. Kde ale vidím prostor, to je růst cen pronájmů kanceláří.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.