Už podruhé v krátké době bude vláda rozhodovat o tom, kdo může v Česku uzavřít sňatek. Ministři dnes budou hlasovat o návrhu lidovce Marka Výborného na změnu Listiny základních práv a svobod, která by přinesla ochranu manželství výhradně jako svazku muže a ženy.

Výborný chce, aby stát přijetím jeho návrhu vyjádřil respekt k manželství jako k hodnotě. Ta podle něj spočívá v tom, že svazek muže a ženy má potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny. Rozšíření práva na sňatek i na homosexuální páry by podle Výborného vedlo k relativizaci manželství.

Jednobarevná vláda v demisi ale ve druhé polovině června návrh na uzákonění manželství i pro páry stejného pohlaví podpořila. A to navzdory vládním legislativcům, kteří doporučovali neutrální stanovisko.

37 poslanců

podepsalo návrh zakotvit v ústavním pořádku ochranu manželství jako svazku muže a ženy.

Ve druhé vládě Andreje Babiše (ANO), která právě čeká na důvěru sněmovny, sedí šest nových ministrů. Teoreticky se tak může stát, že nová vláda podpoří protichůdný návrh poslance Výborného a víc než třicítky jeho kolegů. V praxi k tomu ale nejspíš nedojde. Vládní legislativci ministrům doporučují pro návrh nehlasovat, protože ke změnám v ústavním pořádku je třeba přistupovat zdrženlivě.

A ani odpovědi oslovených vládních nováčků nenasvědčují tomu, že by Výborný mohl uspět. "Jsem liberál a podle toho budu hlasovat," uvedla ministryně průmyslu Marta Nováková.

Pro návrh nezvedne ruku ani ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Zákonná ochrana sňatku jako svazku muže a ženy podle něj "rodinám nepomůže a úpadek manželství nezastaví".

Proti Výborného návrhu plánuje hlasovat i sociálnědemokratický vicepremiér v dvojroli ministra vnitra a zahraničí Jan Hamáček. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se zatím nepřiklání ani na jednu stranu. "Počkám na případnou diskusi na plénu Poslanecké sněmovny," řekl Staněk.

Nepodpora Výborného návrhu ale nemusí automaticky znamenat hlas pro manželství pro všechny. Například pokračující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s manželstvím gayů a leseb nesouhlasí, zároveň ale nepovažuje za vhodné zasahovat kvůli tomu do ústavního pořádku.

Dá se očekávat, že právě ve sněmovně se o toto téma povede největší spor. A to nejen mezi stranami, ale i v nich. O tom, jak jsou názory roztříštěné, svědčí to, že jak pod prvním, tak pod druhým návrhem lze nalézt podpisy zástupců ANO, TOP 09, STAN a ČSSD. Zatímco návrh na manželství pro všechny nepodpořil žádný zástupce ODS, Výborný se zase musel obejít bez podpory pirátů či komunistů. Postavili se za něj ale všichni jeho straničtí kolegové. Jan Čižinský, který kandiduje za KDU-ČSL v komunálních volbách v Praze, později však svůj podpis stáhl. Členové SPD Tomia Okamury se nepodepsali ani pod jeden z návrhů. Jsou ale proti manželství pro všechny.

Dva největší protipóly zatím vykrystalizovaly v hnutí ANO. Zatímco poslankyně Radka Maxová je hlavní předkladatelkou návrhu, který by umožnil manželství i homosexuálním párům, její stranický kolega Milan Brázdil se o gayích a lesbách vyjádřil jako o postižených lidech, kteří by neměli uzavírat sňatky ani vychovávat děti.

Právě práva dětí, které s rodiči stejného pohlaví vyrůstají, jsou jedním z hlavních důvodů, proč Maxová manželství pro gaye a lesby prosazuje. Biologicky bývá rodičem takových dětí jen jeden z páru. Druhý, který je vychovává, k nim právně nemá žádnou vazbu. Děti pak nemají nárok na výživné či sirotčí důchod a v případě úmrtí biologického rodiče jim hrozí, že skončí v ústavu.

Legislativně má Maxová oproti Výbornému výhodu. Ke změně občanského zákoníku stačí prostá většina hlasů poslanců a senátorů. Zatímco Výborného zásah do ústavního pořádku by musely podpořit tři pětiny parlamentu.