Některé věci by se měly mít samy sebou. Třeba že opilec nepatří za volant, pedofil na dětský tábor a Taťána Malá na ministerstvo spravedlnosti. V posledním případě se to kupodivu samo sebou nemělo. Andrej Babiš ji tam instaloval a sama Malá, ač se provalilo, že opisovala při tvorbě dvou diplomových prací, dokola tvrdila, že „svědomí má čisté“, a odmítala se z funkce hnout. Až včera večer pod tlakem veřejnosti, akademiků a kdovíčeho ještě odstoupila. Kromě toho, že to vyvolává otázku, co si asi tak Malá představuje pod pojmem „svědomí“, je to dokonalá ilustrace toho, kam se posunula česká politika.

Malá na ministerstvu spravedlnosti totiž nebyl nějaký politováníhodný omyl. Stala se ministryní z promyšleného rozhodnutí Andreje Babiše. Ten potřebuje „na spravedlnosti“ hyperloajálního člověka a Malá, která proslula výrokem, že by Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo mohlo klidně počkat, naplňovala tento kariérní předpoklad dokonale. Také její omezená kompetence zřejmě nebyla v Babišových očích nevýhodou, spíš důvodem, proč byla do funkce instalována. Ministryně po všech stránkách (profesně, manažersky, morálně) slabá má všechny důvody dělat vše, co šéfovi na očích vidí a dost možná ještě víc. Což je přesně to, o co tady šlo. Ministr spravedlnosti sice nemůže zasahovat do trestního řízení, ale bez vlivu není – minimálně proto, že může navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru